Aktualności
Konkursy
30 Grudnia
Źródło: www.queensilvianursingaward.pl
Opublikowano: 2019-12-30

Studentka z UWM z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Agnieszka Napieralska, studentka trzeciego roku studiów pielęgniarskich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, została zwyciężczynią czwartej polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Zwycięski pomysł „Video instruktaż” ma na celu opracowanie przez pielęgniarki biblioteki filmów edukacyjnych, dedykowanych rodzinom opiekującym się pacjentem w warunkach domowych.

Queen Silvia Nursing Award to stypendium skierowane wyłącznie do studentek i studentów oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Nagroda została ustanowiona w 2013 roku przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii. Stypendium jest przyznawane co roku i obecnie ubiegać się o nie mogą kandydaci ze Szwecji, Finlandii, Polski oraz Niemiec. W czwartej polskiej edycji triumfowała Agnieszka Napieralska z UWM.

– Tytuł mojego pomysłu to „Video instruktaż dla rodzin opiekujących się w domu członkiem rodziny”. Zawsze zanim dana osoba zostanie wypisana ze szpitala, personel musi zadbać o to, aby przeszkolić jego opiekuna w wykonywaniu przy nim różnych czynności, takich jak np. karmienie przez sondę, podawanie leków podskórnie itp. Mimo iż w warunkach szpitalnych opiekun będący często członkiem rodziny pod okiem pielęgniarki potrafi z wszystkimi czynnościami się uporać, to zdarza się, że kiedy musi wykonać je w domu, gdzie jest zdany sam na siebie, zapomina cały schemat poprawnej kolejności lub ogarnia go strach, w wyniku którego zrobi to źle. Dla takich osób wymyśliłam poradnik z instrukcjami wykonywania wszystkich czynności podczas opieki nad osobą starszą w domu nagraną w formie filmików przez pielęgniarkę/pielęgniarza. Mając taką płytę, osoba, która opiekuje się chorym, mogłaby włączyć filmik i razem z pielęgniarką na ekranie wykonywać cały zabieg krok po kroku. Dzięki temu opiekun miałby pewność, że wykonuje wszystko poprawnie i robiłby to w mniejszym stresie. Płytę tę osoby mogłyby dostawać podczas wypisu lub odebrać np. w swojej przychodni. Na płycie znalazłyby się m.in. takie czynności, jak karmienie chorego przez zgłębnik, peg, zmiana worka stomijnego, podawanie leków różnymi drogami, prawidłowa zmiana pozycji chorego w łóżku, mycie w łóżku osoby leżącej, zmiana opatrunków itp. Z taką płytą osoby opiekujące się chorymi w domu mogłyby czuć się pewniej i bezpieczniej. Pielęgniarka środowiskowa nie jest dostępna 24 godziny na dobę wyłącznie dla jednego pacjenta, a płytę z pielęgniarką na ekranie można włączyć w każdej chwili jeśli jest taka potrzeba – tłumaczy laureatka, która w nagrodę otrzymała stypendium w wysokości 25 tys. zł.

Wyróżnienie oraz nagrodę w postaci 5 tys. zł od firmy Essity, producenta materiałów chłonnych, otrzymała Wiktoria Kubinek, studentka trzeciego roku pielęgniarstwa w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, za pomysł „Przypomnę Ci o tym najważniejszym – innowacyjny licznik czasu”, którego celem jest poprawa jakości opieki nad pacjentami w zakresie prewencji odleżyn i utrzymania higieny.

Wyróżnienie i nagrodę w postaci tabletu do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych otrzymała Paulina Kasperska, absolwentka studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo na Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecna studentka studiów doktoranckich w Klinice Geriatrii. Jej projekt – „Bransoletka ochroni kaniule” – pozwoli uniknąć ryzyka wyrwania wenflonu przez pacjentów z demencją i pobudzeniem.

źródło: www.queensilvianursingaward.pl

Dyskusja (0 komentarzy)