Aktualności
Konkursy
17 Marca
Autorki: Pola Sięka, Paulina Ryszka
Opublikowano: 2021-03-17

Studentki Politechniki Śląskiej stworzyły postpandemiczną przestrzeń miejską

Pola Sięka oraz Paulina Ryszka, studentki kierunku architektura wnętrz na Politechnice Śląskiej, otrzymały główną nagrodę za projekt „ECO-MODULAR” w międzynarodowym konkursie „Re-connect”.

Konkurs przeprowadziła internetowa platforma UNI adresowana do osób i organizacji poszukujących architektonicznych rozwiązań projektowych lub generujących pomysły. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie mebli do przestrzeni publicznych z uwzględnieniem zasad dystansu społecznego.

Przestrzenie publiczne stanowią kręgosłup każdego miasta. Są dla mieszkańców miejscem do ćwiczeń, relaksu, spotkań publicznych, dyskusji, występów artystycznych. Jednak wraz z pojawieniem się koronawirusa część z tych funkcji zostało ograniczonych. Zaskakujące, że pojęcie przestrzeni publicznej również uległo transformacji z tego właśnie powodu – napisali organizatorzy, rzucając jednocześnie wyzwanie: zaprojektowanie mebli ulicznych i obiektów małej architektury, które można umieścić w przestrzeni publicznej: na chodnikach, w okolicznych parkach i placach.

Spośród nadesłanych propozycji jury za najlepszą uznało pracę studentek Politechniki Śląskiej. Projekt „ECO-MODULAR”, którego autorkami są Pola Sięka oraz Paulina Ryszka, to propozycja modułowych ławek, w których przegrody stanowi naturalna roślinność. Meble nie tylko pomogą utrzymać dystans między ludźmi, ale także mogą stać się ciekawym, nowoczesnym i przyjaznym środowisku elementem przestrzeni publicznej. Jak wskazali jurorzy konkursu, projekt jest uniwersalny i można wykorzystać go zarówno w większych, jak i mniejszych miastach, a także w krajach o zróżnicowanym klimacie. W swojej pracy studentki kierunku architektura wnętrz ulokowały nowoczesne ławki w Parku Śląskim, który jest miejscem spotkań i rekreacji mieszkańców okolicznych miast. Za zwycięstwo w konkursie otrzymały certyfikat oraz nagrodę w wysokości 400 dolarów.

Projekt powstał w ramach przedmiotu projektowanie mebli, prowadzonego przez mgr Agnieszkę Pluszczewicz oraz dr. Krzysztofa Gronia.

MK, źródło: PŚl

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)