Aktualności
Konkursy
12 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-12

Studentki Politechniki Śląskiej triumfują w Multi Comfort Student Contest

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Anna Toborek i Joanna Machera, zwyciężyły w prestiżowym międzynarodowym konkursie Multi Comfort Student Contest. W nagrodę wyjadą na staż do znanej pracowni architektonicznej w Mediolanie.

Multi Comfort Student Contest organizowany przez Saint-Gobain skierowany jest do studentów architektury. Konkurs zainaugurowano w 2004 roku w Serbii, a już rok później rozszerzył swój zasięg na skalę międzynarodową. Polacy biorą udział w konkursie od siedmiu lat, ale po raz pierwszy projekt naszych reprezentantów okazał się najlepszy. W tegorocznej edycji zarejestrowało się 2200 studentów z całego świata! W finale studentki z Politechniki Śląskiej pokonały aż 60 zespołów z 35 krajów. Drugie miejsce zajęła drużyna z Wybrzeża Kości Słoniowej, trzecie zespół z Białorusi.

– Otrzymanie tak wspaniałej nagrody jest dla nas ogromnym sukcesem i bardzo ważnym czynnikiem dla dalszego rozwoju kariery zawodowej. Staż pozwoli na zdobycie cennego doświadczenia. Poziom tegorocznych prac był bardzo wysoki, a konkurencja bardzo trudna  – nie kryją radości zwyciężczynie.

Konkurs Multi Comfort Student Contest odbywa się dwuetapowo. Pierwsza faza polega na wyłonieniu najlepszych drużyn z poszczególnych krajów na świecie, które następnie w Mediolanie prezentują swoje projekty przed członkami jury oraz innymi uczestnikami. Tematem tegorocznej edycji konkursu było ożywienie i przywrócenie integracji z miastem Mediolan okolic stacji metra Crescenzago zgodnie z wizją #milano2030. Zadanie polegało m.in. na stworzeniu nowej zabudowy mieszkaniowej i strategii renowacji trzech istniejących budynków wielorodzinnych.

– W naszym projekcie główną ideą było stworzenie przestrzeni colivingowej dostosowanej do różnorodnych grup mieszkańców (ludzi młodych, studentów, rodzin z dziećmi, małżeństw, ludzi starszych czy niepełnosprawnych). Przestrzeń budynku została zorganizowana w taki sposób, aby każdy z mieszkańców zyskał też dostęp do różnorodnych przestrzeni wspólnych jak parking w części podziemnej, usługi w przyziemiu, strefa biurowa na pierwszym piętrze oraz przestrzenie mieszkalne na piętrach od 2-4. W celu minimalizacji zanieczyszczenia powietrza w projekcie wprowadzono nowoczesną technologię w postaci systemu Smog Free Towers, czyli tzw. zielonych płuc w postaci innowacyjnych wież oczyszczających powietrze. Dodatkowo na dachu budynku umieszczono olbrzymią przestrzeń w postaci zielonego dziedzińca, który przenika się z architekturą. W istniejących budynkach wprowadziłyśmy konstrukcję z nowymi balkonami, zielenią oraz systemem zacieniania – opowiadają Anna Toborek i Joanna Machera.

Promotorem ich projektu „CO.Living” jest mgr inż. arch. Andrzej Duda.

Źródło: PSl

 

Dyskusja (0 komentarzy)