Aktualności
Konkursy
28 Lipca
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2023-07-28

Studentki PW nagrodzone za oliwny pensjonat w Portugalii

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zajęły drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Portugal Olive Guest House”. Za swój projekt otrzymały również Buildner Student Award.

Konkurs zorganizowała platforma Buildner we współpracy z rodziną Verde, właścicielami ziemskimi w Portugalii wytwarzającymi oliwę tradycyjnymi metodami. Uczestnicy mieli zaprojektować pensjonat na terenie jednej z ich posiadłości, który skupiałby się wokół wielofunkcyjnej przestrzeni funkcjonującej jako sala do degustacji oliwy z oliwek.

Drugie miejsce w konkursie zajęły studentki Politechniki Warszawskiej: Karolina Rorat i Ewa Maniak. Ich pensjonat – „Olive Hearth” – jest położony na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na panoramę leżącej poniżej doliny. Ma formę „skręconego” wiatraka wtapiającego się w krajobraz. Kolejne płaszczyzny budynku podążają za przebiegiem topografii, a ruch w nim odzwierciedla doświadczenie schodzenia ze wzgórza.

Dom zbudowany jest z typowej portugalskiej cegły mułowej pochodzenia biologicznego, którą można wyprodukować na miejscu i wykończyć lokalnym tynkiem wapiennym – opisują autorki.

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem domu jest komin, który funkcjonuje jako tradycyjny piec opalany drewnem i kominek na obu piętrach. Do foyer przylega duży drewniany stół i spiżarnia. Aby wzmocnić poczucie wspólnoty, ludzie gromadzą się wokół niego i wspólnie pieką tradycyjny portugalski chleb pão, który później towarzyszy podczas degustacji oliwy z oliwek.

Według jednego z członków jury projekt z powodzeniem łączy przestrzenie dla społeczności, ale także miejsca, w których czas można spędzać samotnie. Sala degustacyjna zlokalizowana jest w półotwartej niszy przylegającej do paleniska. Zapewnia to intymną przestrzeń, a kominek rozprasza światło na podłodze i ścianach, tworząc magiczną atmosferę. Całość zachęca do skupienia się na próbowaniu „płynnego złota”.

Dla nas rolą architekta jest zapewnienie ludziom przestrzeni odpowiadającej ich potrzebom oraz doświadczeń, które wzmacniają ich poczucie tożsamości i przynależności – podkreślają Karolina Rorat i Ewa Maniak, które za swój projekt otrzymały także Buildner Student Award.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)