Koncepcja rewitalizacji fragmentu jednej z lizbońskich dzielnic przygotowana przez studentki Politechniki Wrocławskiej otrzymała wyróżnienie podczas finału Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023.
Reprezentantki wrocławskiej uczelni zakwalifikowały się do finałowej rywalizacji, wygrywając ogólnopolski etap konkursu. Podczas specjalnej gali w stolicy Portugalii ich projekt został uhonorowany nagrodą przyznawaną przez samych uczestników konkursu. Zadanie polegało na opracowaniu propozycji rewitalizacji działki na terenie Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie. Obecnie należy ona do urzędu miasta i jest wykorzystywana jako siedziba służb miejskich, z przeznaczeniem na cele publiczne i kulturalne.
Założeniem było przekształcenie obszaru leżącego w dzielnicy Bairro Alto w lokalne centrum kultury. Projekt musiał być zgodny z wytycznymi miejskiego planu urbanistycznego i wpisywać się w krajobraz okolicy. Do tego powinien wyróżniać się innowacyjnym i zrównoważonym charakterem, być racjonalnym z ekonomicznego punktu widzenia, zawierać pełną analizę cyklu życia budynków (LCA) z określeniem ich śladu węglowego oraz spełniać techniczne wytyczne opracowane przez organizatora konkursu.
W projekcie „Yellow” studentki architektury PWr – Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka – wspólnie ze swoimi opiekunkami z Wydziału Architektury skupiły się na tym, by przyciągnąć użytkowników i prowadzić ich przez zieleń – której tak brakuje w miastach – do kultury, czyli lizbońskiego centrum audiowizualnego. Stworzyły koncepcję siedmiokondygnacyjnego budynku z lokalami ustawionymi skosem względem linii zabudowy. W obiekcie oprócz mieszkań zaplanowały m.in. warsztatownię, restaurację, kawiarnię i galerię. W całym założeniu powstałoby też miejsce dla start-upów i przestrzeń wystawowa.
W bryle budynku ponad kalenicami otaczających budynków studentki wycięły miejsca na multifunkcyjne tarasy. Dostępne byłyby dla wszystkich mieszkańców, a znajdowałyby się na nich m.in. strefa sportu czy uprawy roślin. Z tarasów od strony wschodniej roztaczałby się widok na historyczne centrum Lizbony.
W Lizbonie latem głównym problemem jest przegrzewanie mieszkań. Aby zniwelować ten efekt i zapobiec używaniu energochłonnej klimatyzacji, zastosowałyśmy pionowe przysłony przeciwsłoneczne, które chronią mieszkania przed nadmiernym nagrzaniem. Zaprojektowałyśmy także kominy solarne podkreślające plisy na fasadzie, które wspomagają wentylację mieszkań. Są to pasywne rozwiązania, które zapewniają komfort w budynku, a nie wymagają nakładów energii. Na zielonym dachu ekstensywnym zaproponowałyśmy panele fotowoltaiczne – opowiadają autorki projektu.
Zaplanowały w budynku dwustronne mieszkania z widokiem z każdego z nich na zieleń, a konkretnie na las Miyawaki. Koncepcja lasu polega na posadzeniu bardzo gęsto drzew i rodzimych krzewów, odpowiednim przygotowaniu gleby i ściółki.
Dzięki temu powstaje spontaniczna, bardzo szybko rosnąca zieleń, składająca się z rodzimych gatunków, po 2, 3 latach nie wymagająca pielęgnacji, a nawet podlewania. Tworzy się samoregulujący mikrolas miejski – tłumaczą.
Zgodnie z nadaną nazwą w koncepcji reprezentantek PWr dominuje kolor żółty.
Inspirując się zrewaloryzowanymi ulicami Lizbony, czyli Pink Street i Blue Street, zaprojektowałyśmy Yellow Street. Żółty to barwa mocno z Lizboną związana. Ze względu na słońce, żółte tramwaje i pokrywane żółtym pigmentem budynki, a do tego słynny Plac Comércio otoczony jest zabudową w tym słonecznym kolorze – podkreśla Konstancja Staniecka.
źródło: PWr