Aktualności
Konkursy
02 Grudnia
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2020-12-02

Studentki UW najlepsze w międzynarodowym konkursie prawniczym

Studentki Uniwersytetu Warszawskiego zajęły pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie z prawa humanitarnego i uchodźczego. To pierwszy triumf polskiego zespołu w 5-letniej historii konkursu.

All-European International Humanitarian and Refugee Law Moot Court Competition został zorganizowany przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Lublanie w dniach 25–29 listopada. Tegoroczna rywalizacja odbywała się w formie online. Zawody sprawdzały wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa uchodźczego i międzynarodowego prawa karnego. Rolę sędziów pełnili eksperci Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

W piątej edycji konkursu udział wzięło dwanaście drużyn. Najlepszy okazał się team złożony ze studentek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W finale Kaja Stelmaszewska, Olga Szkodzińska i Agnieszka Wójcik pokonały zespół gospodarzy – Uniwersytetu w Lublanie. Poprawiły tym samym najlepszy jak dotąd wynik polskiej reprezentacji w All-European International Humanitarian and Refugee Law Moot Court Competition – półfinał osiągnięty przez studentów Uniwersytetu Śląskiego w 2017 roku.

Zadania, z jakimi zmierzyły się zawodniczki z UW dotyczyły m.in. negocjacji z handlarzami bronią, negocjacji pokojowych zwaśnionych państw, rozmów z przedstawicielami państw zaangażowanych w konflikt zbrojny oraz procedury wyrażenia zgody co do dopuszczalności sprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym – opowiada dr hab. Patrycja Grzebyk z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, trenerka zwycięskiego zespołu.

Dodatkowego wsparcia merytorycznego z zakresu prawa uchodźczego udzieliła doktorantka UW Marta Górczyńska.

źródło: UW

 

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Tomek Kłos 24.12.2020 14:07

    BRAWO KAJA I PRZYJACIELE
    Tomek Kłos
    WPiA UŁ

Tagi: