Ruszył nabór zgłoszeń do 24 edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Jego celem jest promowanie kobiet w nauce i wspieranie ich badań. Wnioski można składać do 5 maja.
Program L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki adresowany jest do badaczek znajdujących się zarówno na początkowym, jak i zaawansowanym etapie kariery. Przez minione 23 lata przyznano 123 stypendia. Aby dołączyć do grona laureatek należy do 5 maja wysłać swoją aplikację za pośrednictwem platformy www.forwomeninscience.com. Badaczki mogą zgłaszać swój dorobek naukowy w takich obszarach, jak: nauki przyrodnicze, medyczne i nauki o zdrowiu, rolnicze, ścisłe czy inżynieryjno-techniczne (m.in. medycyna, biologia, fizyka, chemia i biotechnologia). Przy ocenie jury będzie brało pod uwagę m.in. dotychczasowe osiągnięcia naukowe, oryginalność prowadzonych badań, nowatorskie podejście do zagadnienia oraz możliwość praktycznego wykorzystania wyników badań.
Nasza inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Kobiety chcą być częścią świata nauki i chcą mówić o swoich sukcesach. W ciągu 23 lat trwania programu stypendialnego wyróżniliśmy już 123 uzdolnione badaczki. Wiele z nich nadal rozwija swoje kariery naukowe – w Polsce i poza jej granicami. Dalsze wspieranie kobiet w rozwoju ich karier naukowych jest szczególnie ważne teraz, w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości – podkreśla prof. Ewa Łojkowska, przewodnicząca jury polskiej edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.
Inicjatywa adresowana jest do naukowczyń prowadzących przełomowe badania w zakresie nauk o życiu. O stypendia można ubiegać się w jednej z trzech kategorii: magistranckiej, doktoranckiej i habilitacyjnej. Spośród najlepszych kandydatek wyróżnionych zostanie sześć, którym przyznane zostaną:
Dodatkowo, każda ze stypendystek otrzyma nagrodę od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w postaci refundacji udziału w zagranicznej konferencji naukowej (na terenie Europy) do kwoty 15 tys. zł.
O stypendium mogą aplikować badaczki, które w roku wypłacania nagrody (2025) nie osiągną: 26 roku życia – w przypadku magistrantek, 32 roku życia – w przypadku doktorantek oraz 40 roku życia – w przypadku habilitantek. Kandydatkom, które w trakcie swojej pracy naukowej przebywały na urlopie macierzyńskim przysługuje prawo wydłużenia wyznaczonej granicy wiekowej o dodatkowe dwa lata na każde dziecko.
W odróżnieniu do innych projektów grantowych, środki otrzymane w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki stypendystki mogą wykorzystać na dowolny cel: projekt badawczy, wypoczynek, sfinansowanie kosztów opieki nad dziećmi. Oficjalne ogłoszenie nazwisk stypendystek tegorocznej edycji programu nastąpi podczas uroczystej gali, którą zaplanowano na listopad. Więcej informacji o tegorocznej edycji: www.lorealdlakobietinauki.pl.
W poprzedniej wyróżniono: Natalię Sauer z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, mgr mgr inż. Angelikę Andrzejewską-Romanowską z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, mgr inż. Elżbietę Wątor ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr inż. Martę Pacię z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków UJ, dr Aleksandrę Rutkowską z Centrum Chorób Mózgu oraz Zakładu Anatomii Neurobiologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, dr Magdalenę Zdrowowicz-Żamojć z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Program powstał we Francji w 1998 roku, dzięki nawiązaniu partnerstwa pomiędzy firmą L’Oréal a UNESCO. W Polsce prowadzony jest od 2001 roku. Ma na celu promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego.
MK