Siedemnastu polskich lekarzy i naukowców wyjedzie na staże do najlepszych ośrodków medycznych w Stanach Zjednoczonych. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła drugą edycję Programu im. prof. Franciszka Walczaka.
W drugiej edycji programu o stypendium na wyjazd mogli starać się lekarze i naukowcy z obszarów: kardiologii, onkologii, alergologii, chorób zakaźnych, a także z dodanych w tym naborze obszarów: kardiochirurgii, diabetologii oraz psychiatrii. Wśród 17 przyznanych stypendiów stażowych najwięcej jest z obszaru onkologii (12), po dwa staże odbędą się z kardiologii i psychiatrii, jeden z diabetologii. Naukowcy i lekarze, którzy zdobyli stypendium, pochodzą z uczelni medycznych i innych jednostek naukowych w: Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu, Warszawie, Zielonej Górze. Wyjadą na staże do takich ośrodków medycznych, jak Harvard Medical School, Memorial Sloan Kettering Cancer Center czy National Cancer Institute – National Institutes of Health. Staże trwać będą od 3 do 6 miesięcy. W trakcie pobytu w USA stypendyści Programu im. Walczaka będą brali udział w realizowaniu projektów naukowych, a także będą mogli przyjrzeć się codziennej pracy tamtejszych specjalistów podczas np. diagnozowania pacjentów czy przeprowadzania zabiegów terapeutycznych. Łączna kwota finansowania stypendiów stażowych w drugiej edycji wynosi 1 190 000 zł.
W pierwszej edycji programu także przyznano 17 stypendiów. Jednym z laureatów konkursu był wówczas dr Mateusz Hołda z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Wyjazd do University of California w Los Angeles dał mi możliwość realizacji konkretnego projektu badawczego oraz zdobycia unikalnego doświadczenia klinicznego, a także pozwolił nawiązać długofalową współpracę z wiodącym na świecie ośrodkiem zajmującym się obrazowaniem w kardiologii – mówił o swoim stażu.
Program im. prof. Franciszka Walczaka jest realizowany wraz z Ministerstwem Zdrowia.
źródło: NAWA
Laureaci drugiej edycji Programu im. prof. Franciszka Walczaka