Aktualności
Konkursy
06 Lipca
Źródło: UMCS
Opublikowano: 2021-07-06

Stypendia Kulturalne Bogdanki w „Chatce Żaka” rozdane

Piętnaście stypendiów o łącznej kwocie 70 tys. zł przyznano młodym artystom i animatorom kultury z Lubelszczyzny. Czworo z nich pochodzi z Ukrainy i Białorusi.

Stypendia Kulturalne Bogdanki w „Chatce Żaka” to program stypendialny, mający na celu wspieranie działań młodych artystów i animatorów kultury z Lubelszczyzny. Jest on realizowany w ramach Polityki Zaangażowania Społecznego Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”. Wnioski można było składać od 20 maja do 16 czerwca.

Kultura i sztuka od lat stanowi mocny filar zaangażowania sponsorskiego Bogdanki. Dostrzegamy rolę kultury i sztuki jako motoru napędowego dla rozwoju regionu. Widzimy w nich ogromny potencjał dla ciągłego zwiększania atrakcyjności Lubelszczyzny. Dążymy do tego, aby nasz Program Stypendialny stał się ważnym narzędziem wspierającym młodych, którzy aktywnie działają w sferze kultury. Nasze stypendium jest pewnego rodzaju inwestycją, która – tak jak w biznesie – przyniesie szereg korzyści. Dla nas to stymulowanie rozwoju młodych ludzi i tym samym wdrażanie naszej społecznej odpowiedzialności – mówi Adam Partyka, zastępca prezesa Zarządu ds. pracowniczych i społecznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.

Decyzją Komisji Konkursowej przyznanych zostało 15 stypendiów z zakresu twórczości artystycznej (muzyka, sztuki wizualne, teatr, literatura) oraz upowszechniania kultury, o łącznej kwocie 70 tys. zł brutto. Laureatami są osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i mieszkają, uczą się lub tworzą na terenie województwa lubelskiego. Czworo z nich pochodzi z Ukrainy i Białorusi.

Studenci po raz kolejny udowodnili nam, jak istotne miejsce w ich życiu ma kultura. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy z LW Bogdanka SA w Lublinie pojawi się kilkanaście nowych projektów i inicjatyw, które niewątpliwie ubogacą życie kulturalne tego miasta. Z niecierpliwością czekam na efekty, bo młodzi ludzie już niejednokrotnie udowodnili nam, że jest na co czekać – podkreśla rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

Stypendia zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 6 lipca w Sali Widowiskowej „Chatki Żaka”. Otrzymali je:

 • Evghenia Gritsku – Wystawa, której nie ma (Upowszechnianie kultury: sztuki wizualne)
 • Barbara Gryka – O czym śnią pomniki w Lublinie? (Sztuki wizualne)
 • Aleksandra Kutrzepa – Realizacja dwóch teledysków promujących album „No one knowswhere” (Muzyka)
 • Darya Lazouskaya – Solidarni z Białorusią (Upowszechnianie kultury)
 • Katarzyna Mach – Organizacja koncertu Lubelskiej Orkiestry Muzyki Rozrywkowej „FeelHarmonia” (Muzyka)
 • Aleksandra Madej – „Błękit” – koncert zespołu Couples Therapy (Muzyka)
 • Michael Mishchenkov – Koncert muzyki współczesnej »Astral Con-Tact« (Muzyka)
 • Przemysław Mrowiński – WOJNA NA BAGNETY (Teatr)
 • Patryk Pawelec – Realizacja monodramu pod roboczym tytułem „Książę z papieru” (Teatr)
 • Joanna Podlodowska – Kiedy wyjdziesz za mąż? (Teatr)
 • Mariusz Sanok – Frustra – nowe stare historie (Muzyka)
 • Olha Shpynda – Temat miłości w językach słowiańskich (Muzyka)
 • Jowita Stępniak – Aktorska interpretacja poezji inspirowana przyrodą Polskich Parków Narodowych – cz. II (Sztuki wizualne)
 • Katarzyna Strużyńska – RETROspekcje (Upowszechnianie kultury)
 • Nikola Wójcik – Książka „Dzieciaki z Lake Payne” (Literatura)

Wszystkie projekty zostaną zrealizowane do końca 2021 roku. O efektach będzie można przeczytać na fanpage’u i stronie internetowej „Chatki Żaka”.

Chatka Żaka po raz kolejny stała się miejscem, dzięki któremu młodzi ludzie mogą realizować swoje pomysły. Ich kreatywność i zaangażowanie za każdym razem nas zaskakują. Każdy projekt, który został wybrany jest na swój sposób wyjątkowy i warty uwagi. To właśnie ci ludzie udowadniają, że kultura studencka ciągle ma swoje trwałe miejsce na mapie Lublina i Polski – podkreśla Izabela Pastuszko, dyrektor ACKiM UMCS „Chatka Żaka”, przewodnicząca Komisji Konkursowej.

źródło: UMCS

Dyskusja (0 komentarzy)