Aktualności
Konkursy
03 Grudnia
„Czerwona linia", Sylwia Brzyszczyk
Opublikowano: 2018-12-03

Sylwia Brzyszczyk z nagrodą główną Call4arts2018

Sylwia Brzyszczyk z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zdobyła nagrodę główną konkursu Call4arts2018. W organizowanym od trzech lat konkursie wybierane są najlepsze prace prezentowane w krakowskiej ASP podczas Dorocznej Wystawy Prac Studentów.

Konkurs Call4Arts skierowany jest do studentów wszystkich kierunków Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Nagrodą główną uhonorowany zostaje najzdolniejszy student, wyróżniający się talentem i potencjałem, który pozwoli mu wybić się na współczesnym rynku światowej sztuki. Za wyjątkowo ciekawe prace przyznawanych jest także 5 wyróżnień, będących motywacją do dalszej pracy twórczej. W konkursie można wygrać tylko raz. Podstawą do wyboru zwycięskich prac jest doroczna wystawa prac studentów. W jury konkursu zasiadają osoby niezależne, niezwiązane z krakowską ASP i niebędące artystami. Idea konkursu zakłada zapewnienie dynamicznego startu w branży kultury i sztuki najlepszym studentom artystycznych kierunków krakowskiej ASP, promowanie wybitnych talentów, wspieranie rozwoju nabytych umiejętności oraz stworzenie możliwości nawiązywania cennych kontaktów zawodowych. W tym roku nagrodę główną zdobyła Sylwia Brzyszczyk z Wydziału Malarstwa.

– Fascynuje mnie człowiek. Inspiruje – począwszy od malarstwa, poprzez fotografię, a także w pracach rysunkowych. Jego cielesność, instynkt, małostkowość wobec życia, jednocześnie wielkość wobec świata. Nic nie może być bliższe człowiekowi niż on sam. Z drugiej strony wciąż pozostaje dla siebie tajemnicą. Cóż może być w końcu piękniejszego niż ludzkie ciało – nacechowane przemijalnością, walczące z czasem, zmagające się ze śmiercią. Dające i odbierające życie. W portretach malarskich porzucam nijakość na rzecz inności. Pojmuję piękno w nowy sposób, odnajdując je w  twarzach widocznie doświadczonych lub żywo doświadczających. Malowane przeze mnie postaci istnieją we wszechogarniającej ciszy. W pozornie niczym niezmąconym spokoju. Jedynie poprzez nienachalne gesty, nasycone czerwienią oczy, czy sąsiedztwa przedmiotu, owa cisza staje się niepokojem. To z nim pozostawiam widza, mam nadzieję – na długo – wyjaśnia zwyciężczyni.

Wyróżnienia otrzymali: Karol Wycisk i Kornelia Nowak (oboje z Wydziału Rzeźby), Emil Strychała (Wydział Form Przemysłowych) oraz Jagoda Piotrowska (Wydział Architektury Wnętrz).

Nagrodą główną jest wyjazd na Art Basel, największe targi sztuki na świecie odbywające się w Bazylei, a także promocja artysty oraz możliwość organizacji indywidualnej wystawy. Nagrodą dodatkową dla wszystkich laureatów konkursu jest wspólna wystawa w Fundacji 4 Style, wydanie katalogu z nagrodzonymi pracami, promocja w kanałach informacyjnych Fundacji, pozycjonowanie w Internecie oraz stworzenie dedykowanego profilu artysty na stronie internetowej Fundacji 4 Style. Konkurs organizują Fundację 4 Style i Galeria Dystans.

Źródło: ASP Kraków

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)