Aktualności
Konkursy
24 Maja
Źródło: www.gov.pl/web/nauka
Opublikowano: 2019-05-24

Trwa nabór do Mission Boards Horyzont Europa

Do 11 czerwca trwa nabór do zarządów misji, tzw. Mission Boards, w programie Horyzont Europa. Każda z misji liczyć będzie 15 osób.

Horyzont Europa to największy w historii starego kontynentu program finansowania badań i innowacji. Mogą z niego skorzystać wszyscy obywatele Europy, nie tylko naukowcy i przedsiębiorcy. Obecnie trwa nabór do zarządów misji tzw. Mission Boards. Będzie to grupa 15 osób (dla każdej z misji), która będzie czuwać nad osiągnięciem celów, które zostaną wskazane. W długim procesie konsultacyjnym i analitycznym wybranych zostało 5 obszarów, które można nazwać europejskimi misjami dla przyszłych pokoleń:

  • Zmiany klimatu
  • Onkologia
  • Zdrowa ziemia
  • Czyste oceany i morza
  • Smart cities

To obszary, które są źródłem wielu wyzwań dla współczesnej gospodarki i społeczeństwa, a także każdego z nas – bez względu na wykonywany zawód czy pełnioną rolę społeczną. Podstawową różnicą w odniesieniu do dotychczasowych pojedynczych projektów naukowych oraz innowacyjnych ma być osiągnięty efekt. Nie będzie nim bowiem cykl publikacji naukowych czy pojedynczy produkt lub usługa.
– Inwestując gigantyczne europejskie pieniądze będziemy szukali w tych obszarach kompleksowych i skutecznych rozwiązań dużych problemów. Chcemy wiedzieć, jak uczynić nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, jak oczyścić i w sposób zrównoważony korzystać z zasobów ziemi i oceanów, czy jak – dzięki połączeniu profilaktyki i nowoczesnych terapii – pomóc milionom ludzi chorującym na nowotwory. Chcemy, aby Polacy byli częścią tego ambitnego przedsięwzięcia. Dlatego zachęcam wszystkich do aplikacji w konkursie na członków Mission Boards. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej odważnych, otwartych i innowacyjnie myślących osób z Polski weszło w skład misji i pomogło zrobić Europie gigantyczny krok dla ludzkości – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Nabór potrwa do 11 czerwca 2019 r.

Źródło: MNiSW

Formularz aplikacyjny

 

Dyskusja (0 komentarzy)