Aktualności
Konkursy
26 Stycznia
Opublikowano: 2021-01-26

Trwa nabór zgłoszeń do polskiej edycji „Ma thèse en 180 secondes”

Tylko 3 minuty na przedstawienie po francusku i w przystępny sposób swoich badań zgromadzonej publiczności – to zadanie uczestników międzynarodowego konkursu „Ma thèse en 180 secondes”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 lutego.

„Mój doktorat w 180 sekund” to propozycja dla doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki: od matematyki przez biologię czy architekturę, aż po literaturę. Mają oni okazję do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności, tłumacząc skomplikowane zagadnienie w prosty sposób. Na swój występ w języku francuskim uczestnicy mają 3 minuty. Mogą posługiwać się tylko jednym slajdem. Wygrywa ten, kto będzie najbardziej zrozumiały i przekonujący. Nagrodą jest m.in. stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy we Francji.

Konkurs organizowany jest od 2012 roku i odbywa się dziś w blisko 30 krajach. Po raz trzeci wystartowała właśnie polska edycja. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 lutego. Uczestnicy z Polski zmierzą się w rozgrywkach krajowych zorganizowanych online w pierwszej dekadzie marca. Wtedy też odbędzie się głosowanie publiczności. W maju na Uniwersytecie Jagiellońskim zaplanowano finał Europy Środkowej, którego zwycięzca wystąpi na jesieni tego roku w międzynarodowym finale w Paryżu.

W ubiegłym roku w polskiej edycji konkursu triumfowała Julia Łukasiak, doktorantka z Zakładu Literaturoznawstwa Francuskiego w Instytucie Romanistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, której rozprawa dotyczyła analizy przemian postrzegania twórczości Pietera Bruegla Starszego we współczesnej frankofońskiej literaturze belgijskiej. Otrzymała w nagrodę stypendium rządu francuskiego w wysokości 1700 euro.

Z kolei nagrodę publiczności zdobyła Aleksandra Burdziej z Zakładu Biochemii Roślin w Instytucie Biochemii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, która zaprezentowała doktorat dotyczący wpływu elicytorów abiotycznych i biotycznych na metabolizm pierwotny i wtórny winorośli Vitis vinifera L. na przykładzie steroli i triterpenoidów.

Współorganizatorami konkursu są: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada”, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Francuski w Polsce. Partnerzy wydarzenia: Ambasada Francji w Polsce, Polska Akademia Nauk oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

MK

Harmonogram konkursu

  • 19 lutego 2021: termin przesyłania zgłoszeń do udziału w konkursie
  • 1-11 marca 2021: rozgrywki krajowe w Polsce, głosowanie publiczności online
  • 19 marca 2021: ogłoszenie wyników krajowych
  • maj 2021: finał Europy Środkowej w Krakowie
  • jesień 2021: finał międzynarodowy w Paryżu
Dyskusja (0 komentarzy)