Aktualności
Konkursy
31 Lipca
Opublikowano: 2023-07-31

Trzy kolejne polsko-ukraińskie projekty z dofinansowaniem FNP

Trzeci konkurs na najlepsze polsko-ukraińskie projekty badawcze rozstrzygnięty. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła kolejne trzy pary laureatów, którzy dzięki dofinansowaniu zrealizują badania dotyczące istotnych społecznie zagadnień i procesów związanych z wojną w Ukrainie.  

Program DLA UKRAINY został uruchomiony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej jako forma wsparcia ukraińskich badaczy w obliczu wojny w ich ojczystym kraju. Stanowi również szansę na rozwój badań o doniosłym znaczeniu społecznym, zarówno dla Ukrainy, Polski, jak i całego regionu. Inicjatywa adresowana jest do naukowców i naukowczyń ze stopniem doktora, niezależnie od narodowości, pracujących w dniu rozpoczęcia wojny w instytucjach prowadzących badania naukowe w Ukrainie (w tym na tymczasowo okupowanych terytoriach), którzy wraz z partnerem naukowym zatrudnionym w Polsce zaproponują projekt badawczy w zakresie nauk społecznych lub humanistycznych. Nagrodzone projekty – zgodnie z założeniami – mają stanowić cenny wkład w rozwój wiedzy o aktualnych wyzwaniach stojących przed Polską i Ukrainą i odpowiedzą na ważne z perspektywy obecnych realiów pytania.

Do trzeciego konkursu wpłynęły 82 wnioski, z których do oceny przekazano 76 aplikacji. Granty otrzymali:

  • prof. Monika Florczak-Wątor (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) oraz dr Kristina Trykhlib (Narodowy Uniwersytet Prawa im. Jarosława Mudryi, Charków) na projekt: „Rule of law and independent judiciary: Major challenges for Ukraine and Poland in the context of European Union integration”, który ma na celu zaangażowanie ukraińskiego i polskiego środowiska naukowego, a także praktyków (zwłaszcza sędziów), przedstawicieli organizacji pozarządowych, decydentów i studentów prawa (jako przedstawicieli młodszego pokolenia) do opracowania ram koncepcyjnych i praktycznych rekomendacji dla władz obu krajów w zakresie rządów prawa i niezależnego sądownictwa;
  • prof. Joanna Getka (Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Halyna Naienko (Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki) na projekt: „«Welcome to Polszcza!» Analysis of the integration of young Poles and Ukrainians after 24/02/2022 for encouraging the adaptation of Ukrainian students in Poland”, w którym analizowane będą efekty interakcji kulturowej młodych Ukraińców z ich polskimi rówieśnikami, będącej skutkiem intensyfikacji kontaktów spowodowanej przymusową emigracją z Ukrainy. Rezultaty znajdą zastosowanie w szkoleniach dla pracowników szkół wyższych w Polsce i w Ukrainie oraz zostaną ujęte w podręczniku dla Ukraińców i Polaków na temat pokonywania różnic kulturowych;
  • dr hab. Piotr Stanek (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz Maksym Obrizan (Kijowska Szkoła Ekonomiczna) na projekt: „Determinants of labour-market performance and well-being of high-skilled Ukrainian refugees in Poland”, którego celem jest ocena funkcjonowania na rynku pracy oraz ogólnego dobrostanu i strategii migracyjnych wysoko wykwalifikowanych ukraińskich migrantów. Naukowcy planują zrekrutować do badania około 200 ukraińskich uchodźców. Będą oni monitorowani przez okres jednego roku (i w miarę możliwości dłużej). Uczestnikom zostaną zaproponowane rozłożone w czasie szkolenia (m.in. z języka polskiego i umiejętności informatycznych). Skonstruowany w ten sposób eksperyment pozwoli na wnioskowanie przyczynowe o efektach szkoleń za pomocą metody różnicy w różnicach.

Na każdy z projektów przeznaczono 268 800 zł. Finansowanie zostało przyznane na okres 12 miesięcy i obejmuje zarówno środki na pokrycie wynagrodzenia wnioskodawców, jak i kosztów związanych z prowadzeniem badań.

W ramach programu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała dotychczas 9 grantów. Informacja o terminie realizacji kolejnego naboru zostanie ogłoszona w 2024 roku.

FNP na stronie https://pomocukrainie.fnp.org.pl/prowadzi specjalną zbiórkę na rzecz naukowców z Ukrainy, do której każdy może się w dowolnej chwili przyłączyć. Środki pozyskane z darowizn zostaną przeznaczone wyłącznie na zaangażowanie osób z Ukrainy, które będą realizować projekty w programie DLA UKRAINY. Program ten daje również instytucjom i firmom możliwość tworzenia partnerstw z FNP ukierunkowanych na poprawę sytuacji ukraińskich badaczy czy umożliwienie im realizacji projektów naukowych.

MK, źródło: FNP

Dyskusja (0 komentarzy)