Aktualności
Konkursy
21 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-21

W niedzielę Gala Finałowa konkursu KOKOS

Już w najbliższą niedzielę, 25 kwietnia, dowiemy się, kto zostanie najlepszym studenckim konstruktorem w Polsce! Podczas Gali Finałowej ogłoszone zostaną wyniki KOnkursu KOnstrukcji Studenckich KOKOS.

To siódma edycja konkursu organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyłonienie najbardziej utalentowanych konstruktorów spośród studentów uczelni technicznych i ich wsparcie merytoryczne poprzez szkolenia i warsztaty z zakresu sztuki autoprezentacji, kompetencji miękkich czy strategii biznesowych, które w tym roku odbędą się w formie wirtualnej. Dodatkowo inicjatywa znacznie przyczynia się do komercjalizacji projektów młodych adeptów sztuki konstruktorskiej.

W pierwszym etapie konkursu, czyli internetowych zgłoszeniach, konstruktorzy musieli przygotować m.in. dokumentację techniczną projektu oraz krótki filmik przedstawiający działanie prototypów urządzeń. Zgłoszenia przyjmowane były w kilku kategoriach:

  • Vehicle – wszelkie pojazdy lądowe, statki wodne i powietrzne oraz ich kombinacje;
  • Smart robots – roboty bez względu na rodzaj;
  • Life upgrade – konstrukcje, które przyczyniają się do ułatwienia codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych, a także posiadają zastosowanie w medycynie lub przemyśle farmaceutycznym;
  • Ecology – prototypy urządzeń korzystnie wpływające na środowisko, wykorzystujące np. nowoczesne rozwiązania odnawialnych źródeł energii lub ekologiczne paliwa;
  • Joker – konstrukcje nietypowe i trudne do sklasyfikowania;
  • Railway (kategoria specjalna) –projekty i koncepcje mogące wpłynąć na usprawnienie kolei, poprawić jakość infrastruktury czy komfort podróży.

Spośród zgłoszonych uczestników wybrani zostali najlepsi, którzy wezmą udział w kolejnym etapie konkursu. Podczas finału trwającego od 21 do 24 kwietnia konstruktorzy muszą być gotowi na obronę projektów przed Komisją Konkursową złożoną z przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz techniki. Ogłoszenie laureatów nastąpi 25 kwietnia w trakcie uroczystej Gali Finałowej, która w tym roku odbędzie się w formie zdalnej i będzie transmitowana w mediach społecznościowych.

Poprzednia edycja była rekordowa pod względem liczby uczestników. Zgłoszono 33 projekty. Zwyciężyły pomysły autorstwa przyszłych inżynierów z politechnik: Warszawskiej, Gdańskiej i Łódzkiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, realizowane także we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Łodzi.

MK, źródło: NZS

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)