Aktualności
Konkursy
21 Listopada
Źródło:: Uniwersytet Łódzki
Opublikowano: 2023-11-21

W niedzielę wręczenie Nagrody im. prof. Kotarbińskiego

W najbliższą niedzielę, 26 listopada, wręczona zostanie Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. O tytuł walczy pięć książek wydanych w 2022 roku.

To już IX edycja konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Spośród 61 nadesłanych propozycji wybrano pięć najlepszych. To właśnie podczas niedzielnej gali ogłoszony zostanie werdykt kapituły, która jedną z tych prac uznała za najlepszą książkę z zakresu humanistyki roku 2022. Po raz pierwszy w historii konkursu zadecydowano o podwyższeniu kwoty nagrody dla autora bądź autorki zwycięskiej publikacji – teraz wynosi ona 70 tys. zł. W ścisłym finale konkursu znalazły się:

  • „Atlas anatomiczny Georga Büchnera” prof. dr hab. Anny Róży Burzyńskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” dr. Jakuba Gałęziowskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej,
  • „Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej Martina Heideggera i poststrukturalizmu” dr. Piotra Kendziorka, Żydowski Instytut Historyczny,
  • „Zmierzch liberalnego porządku międzynarodowego 2011–2021” prof. dr. hab. Romana Kuźniara, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR,
  • „Chłopstwo. Historia bez krawata” dr. hab. Mateusza Wyżgi, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Jak wziąć udział w wydarzeniu? Gala w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina będzie transmitowana online na fejsbukowych profilach Nagrody i Uniwersytetu Łódzkiego, a także na kanale YouTube UŁ.

Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki wpłynęło w dotychczasowych dziewięciu edycjach ponad 540 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się łącznie 45 książek. Laureatami byli: prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki.

Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk, przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i został jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

MK

To był długi 
proces dojrzewania


Dyskusja (0 komentarzy)