W najbliższą niedzielę, 26 listopada, wręczona zostanie Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. O tytuł walczy pięć książek wydanych w 2022 roku.
To już IX edycja konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Spośród 61 nadesłanych propozycji wybrano pięć najlepszych. To właśnie podczas niedzielnej gali ogłoszony zostanie werdykt kapituły, która jedną z tych prac uznała za najlepszą książkę z zakresu humanistyki roku 2022. Po raz pierwszy w historii konkursu zadecydowano o podwyższeniu kwoty nagrody dla autora bądź autorki zwycięskiej publikacji – teraz wynosi ona 70 tys. zł. W ścisłym finale konkursu znalazły się:
Jak wziąć udział w wydarzeniu? Gala w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina będzie transmitowana online na fejsbukowych profilach Nagrody i Uniwersytetu Łódzkiego, a także na kanale YouTube UŁ.
Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki wpłynęło w dotychczasowych dziewięciu edycjach ponad 540 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się łącznie 45 książek. Laureatami byli: prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki.
Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk, przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i został jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.
MK