Aktualności
Konkursy
27 Lipca
Opublikowano: 2023-07-27

We wrześniu startują „Perły nauki II”

Z początkiem września rusza nabór wniosków w programie „Perły nauki II” – zapowiedziało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem inicjatywy jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w prowadzeniu badań naukowych lub twórczości artystycznej.

„Perły nauki” to program będący następcą „Diamentowego grantu”. W odniesieniu do poprzednika zaszły w nim jednak pewne zmiany. Uwzględniono nie tylko realizowanie badań naukowych, ale też prowadzenie twórczości artystycznej oraz zwiększono środki na pojedyncze projekty. W „Diamentowym grancie” koszt realizacji projektu wynosił od 180 tys. zł do 220 tys. zł. W „Perłach nauki” zaproponowano od 200 tys. zł do 240 tys. zł, w zależności od dziedziny nauki. Zwiększyła się też wysokość wynagrodzenia kierownika projektu – z 2500 zł do 3 tys. zł.

To już druga edycja przedsięwzięcia, które ma wspierać podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym absolwentom studiów I stopnia lub studentom po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego. W pierwszej odsłonie złożono 335 wniosków. Wyróżniono 98 projektów – 91 związanych z badaniami naukowymi i 7 związanych z twórczością artystyczną. Najwięcej z: Uniwersytetu Warszawskiego (17), Uniwersytetu Jagiellońskiego (8), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (6) oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (5) i Politechniki Wrocławskiej (5). W sumie beneficjentami konkursu zostali reprezentanci 36 instytucji. Łącznie na wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów resort przeznaczył ponad 21 mln zł.

Drugi nabór wniosków w ramach programu ruszy 1 września i potrwa do 13 października 2023 r. Do udziału uprawnione są: uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce, Centrum Łukasiewicz, instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, a także inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

MK

Niebieskie barwniki, aktywne opakowania, modele uczenia maszynowego…

 

Dyskusja (1 komentarz)
 • ~pdrv 28.07.2023 21:19

  W ogłoszeniu I edycji programu "Perły Nauki" występował następujący zapis:
  Kierownikiem projektu może być:
  1) absolwent studiów pierwszego stopnia, który otrzymał tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny w roku poprzedzającym rok przeprowadzenia naboru wniosków w ramach programu;
  Jeżeli ktoś pracę inżynierską obronił w roku 2022 (luty), czyli w roku przeprowadzenia naboru wniosku zgodnie z regulaminem nie mogł wziąć udziału w I edycji porgamu.
  W drugiej edycji widnieje taki sam zapis. Co teoretycznie pozwalało by się zgłosić takiej osobie w tym roku. Jednak widnieje też zapis, że osoby posiadające tytuł magistra inżyniera lub równorzędny nie mogą brać udziału w naborze - a przecież osoby, które broiły inżyniera rok temu mają już magistra, wychodzi więc na to, że cały rocznik inżynierów jest bez możliwości składania... czy coś źle rozumiem?