Z końcem września ruszy nabór wniosków do piątej edycji programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. To szansa dla utalentowanych studentów na uzyskanie wsparcia finansowego na realizację ambitnych projektów badawczych i rozwojowych.
Program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” został ustanowiony we wrześniu 2020 r. Jego celem jest wsparcie studentów w realizacji innowacyjnych projektów, podniesienie jakości działalności kół naukowych, a także usprawnienie mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych do sfery gospodarczej. W ramach przedsięwzięcia możliwy jest także zakup certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.
W dotychczasowych czterech edycjach ministerialne wsparcie w wysokości przeszło 30 mln zł otrzymało w sumie 561 projektów, w tym:
W ostatniej odsłonie do finansowania skierowano takie projekty, jak m.in. opracowanie platformy mikrofluidycznej do testowania leków w modelu in vitro bariery krew-mózg (Politechnika Śląska), modułowy bioreaktor do hodowli mikroalg wykonany z biopolimeru za pomocą technik przyrostowych (Politechnika Poznańska), projekt platformy jezdnej analogu łazika marsjańskiego z autonomicznym systemem planowania trasy (Politechnika Rzeszowska), opracowanie innowacyjnych kół z włókna węglowego (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie), hybrydowe materiały do stymulowania produkcji kolagenu w skórze (Politechnika Krakowska), projekt kompozytowej karoserii samochodu elektrycznego wspomaganego energią słoneczną (Akademia Górniczo-Hutnicza), zastosowanie zimnej plazmy w oczyszczaniu wody i ścieków (Politechnika Częstochowska).
Koła naukowe mogą uzyskać finansowanie albo dofinansowanie projektu, które nie przekracza 70 tys. zł. Dopuszczany jest udział środków własnych (wkładu własnego) w kosztach przedsięwzięcia, ale nie jest to warunek obligatoryjny.
Nabór wniosków do piątej edycji programu rozpocznie się 30 września i potrwa do 4 listopada 2024 r. Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
AST