Aktualności
Konkursy
27 Stycznia
Opublikowano: 2021-01-27

Wkrótce ogłoszenie wyników Konkursu im. Prof. T. Kotarbińskiego

W niedzielę, 7 lutego, poznamy laureata Nagrody im. Prof. T. Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną 2020 r. Gala, w której można uczestniczyć online, odbędzie się w studiu PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi.

W szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki nadesłano aż 68 dzieł. To niemal rekord w dotychczasowej historii konkursu. Kapituła wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. Są to:

  • Mariusza Mazura „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945–1956. Aspekty mentalnopsychologiczne”, wydaną przez Wydawnictwo BELLONA, zgłoszoną przez Instytut Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • Piotra Rachwała „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiem w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582–1900”, wydaną przez Wydawnictwo KUL, zgłoszoną przez Instytut Historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II;
  • Dariusza Śnieżki „Kompleksja literatury. Studia staropolskie”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszoną przez Instytut Literatury i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • Karoliny Wigury „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, zgłoszoną przez Instytut Socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Jerzego Zajadły „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche, zgłoszoną przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Laureat otrzyma z rąk prof. Elżbiety Żądzińskiej, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, nagrodę w wysokości 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. Nazwisko zwycięzcy tegorocznego konkursu poznamy w niedzielę, 7 lutego, o godz. 17:00 podczas Gali, która odbędzie się w studiu PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi i będzie transmitowana na kanałach:

Można też dołączyć do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1YoH1AjKG.

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Nic więc dziwnego, że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W sumie w sześciu edycjach nadesłano blisko 360 publikacji z wiodących krajowych instytucji naukowych.

Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Dzieła, które są nominowane do ścisłego finału, za każdym razem prezentują szeroki wachlarz tematyczny. Łączy je jednak to, że w centrum badań naukowców niezmiennie znajduje się człowiek – ze swoimi problemami, ważnymi pytaniami i wyzwaniami, jakie stawia przed nim współczesny świat.

Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie
tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga
humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej – przyznaje laureat poprzedniej edycji prof. Grzegorz Ziółkowski, autor książki „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa
w kulturze współczesnej”.

Oprócz niego dotychczas w konkursie nagrodzono: Jana Strelaua za „Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania”, Ewę Kołodziejczyk za „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza”, Dorotę Sajewską za „Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny” oraz Andrzeja Friszke za „Sprawę Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ »Solidarność« i KSS »KOR« 1981–1984”.

Uniwersytet Łódzki, na którym narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie. Wybór patrona nagrody był zatem oczywisty. Został nim Prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor UŁ – wybitny filozof i doskonały pedagog. Człowiek głębokiej refleksji i autor niezwykle trafnych, ponadczasowych, myśli, oraz po prostu porządny człowiek. Prof. Tadeusz Kotarbiński był polskim filozofem, logikiem i etykiem. Przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie nagrody: www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/nagrodatk. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

Dyskusja (0 komentarzy)