Aktualności
Konkursy
29 Grudnia
Opublikowano: 2022-12-29

Wkrótce wybór najlepszego dzieła humanistycznego

Za miesiąc, podczas uroczystej gali w Łódzkiej Filharmonii, poznamy najlepszą książkę humanistyczną wydaną w Polsce w 2021 roku. O Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego konkuruje pięć tytułów. Autor zwycięskiej pozycji otrzyma 50 tys. zł.

To już VIII edycja Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Kapituła dokonała wyboru 5 najlepszych dzieł humanistycznych, spośród 61 nadesłanych na konkurs. W finale znalazły się następujące pozycje:

  • „Każdy pyta co z nami będzie”. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie” dr Marii Ferenc; wydana i zgłoszona przez Żydowski Instytut Wydawniczy,
  • „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia” dr hab. Agnieszki Gajewskiej; wydana przez Wydawnictwo Literackie, zgłoszona przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • „Pierre Jacquelot, L’Art. De vivre longuement sous le nom de Medee” dr hab. Magdaleny Koźluk; wydana przez Classiques Garnier, zgłoszona przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego,
  • „Łódź Ulissesa” prof. Macieja Świerkockiego; wydana przez Wydawnictwo Oficyna, zgłoszona przez Zakład Literatury i Kultury Brytyjskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego,
  • „Cień Boga w ogrodzie filozofa. Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chory” dr. hab. Cezarego Wąsa; wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Instytut Historii Sztuki, zgłoszona przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor zwycięskiej pozycji, która zostanie wyłoniona z finałowej piątki, otrzyma od Uniwersytetu Łódzkiego 50 tysięcy złotych na dalszy rozwój naukowy. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 29 stycznia w Filharmonii Łódzkiej.

Od początku istnienia konkursu niemal 130 polskich jednostek badawczych zgłosiło do oceny 490 pozycji. W finałach wszystkich edycji znalazło się 35 książek. Dotychczasowi laureaci nagrody to: prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt.

Patronem Nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny polski filozof, logik i etyk. Był przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł jest „Traktat o dobrej robocie”, poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)