Politechnika Śląska i Akademia Morska w Szczecinie, jako jedyne z publicznych szkół wyższych, otrzymały w tym roku certyfikat „Uczelnia Liderów”. Dyplomy potwierdzające nadanie Znaku Jakości Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego odebrało blisko 30 rektorów, dziekanów i innych menedżerów nauki, reprezentujących uczelnie z całej Polski.
Uroczysta gala X edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Szkół Wyższych odbyła się 29 czerwca w zabytkowym, industrialnym patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Najważniejszym jej punktem było wręczenie certyfikatów „Uczelnia Liderów 2020” oraz wyróżnień nadzwyczajnych przyznanych m.in. za wysoką jakość studiów, nowatorskie działania w dziedzinie budowania kooperacji uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz najwyższą liczbę punktów rankingowych uzyskanych w tegorocznym konkursie. Reprezentanci nagrodzonych uczelni – oprócz pamiątkowych certyfikatów – otrzymali również dokumenty zawierające uzasadnienie przyznania wyróżnień, sporządzone na podstawie opinii ekspertów, zasiadających w Komisji Certyfikacyjnej.
Lista tegorocznych laureatów:
PUBLICZNE UCZELNIE AKADEMICKIE
PAŃSTWOWE WYŻSZE SZKOŁY ZAWODOWE
UCZELNIE NIEPUBLICZNE (magisterskie)
UCZELNIE NIEPUBLICZNE (licencjackie)
JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE UCZELNI
– Uczelniom wyróżnionym w konkursie trzeba oddać wielki szacunek za to, jak uczą kreatywność, w jaki sposób kształtują postawy innowacyjne, przedsiębiorcze, krytyczne wobec rzeczywistości. Za to, jak modelują osobowości, charaktery i temperamenty młodych ludzi, jak radzą sobie z zaszczepianiem w osobowościach studentów zdolności do elastycznego reagowania na zjawiska, procesy i trendy wokół nich. Certyfikaty „Uczelnia Liderów” nabierają dziś zupełnie nowego znaczenia – są potwierdzeniem cywilizacyjnej roli wyróżnionych szkół wyższych i ich wybitnej skuteczności w wypełnianiu zadań, jakie przed nauką i dydaktyką akademicką stawia współczesny świat. Tak jak nasi laureaci są liderami w kształceniu liderów zmiany społecznej, tak ich absolwenci stają się kapitałem, bez którego współczesny, płynny świat nie przetrwa. Tego sukcesu gratuluję certyfikowanym uczelniom – mówiła Grażyna Kaczmarczyk, prezes Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, dokonując aktu wręczenia przyznanych Znaków Jakości.
Z okazji X edycji przyznano także Wyróżnienie Specjalne „Akademicki Oscar” dla uczelni i ich jednostek organizacyjnych najwyżej ocenianych w historii Konkursu:
Certyfikaty Srebrne nadano uczelniom, które po raz trzeci uzyskały certyfikat „Uczelnia Liderów”:
Certyfikaty Złote przyznano uczelniom, które po raz szósty uzyskały certyfikat „Uczelnia Liderów”:
Certyfikaty Platynowe trafiły do uczelni, które po raz ósmy uzyskały certyfikat „Uczelnia Liderów”:
Wyróżnienie Nadzwyczajne „Primus” dla uczelni, które w danej edycji Programu uzyskały najwyższą liczbę punktów rankingowych:
Wyróżnienie Nadzwyczajne „Najwyższa Jakość Studiów” otrzymały szkoły wyższe, które wdrożyły najbardziej zaawansowane, oryginalne, nowoczesne i efektywne systemy zapewniania jakości kształcenia, determinujące rozwój różnorodnych programów i form kształcenia oraz sprzyjające innowacyjności w dydaktyce akademickiej:
Wyróżnienie Nadzwyczajne „Aurea Praxis” dla menedżerów nauki wykazujących się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania w swoich uczelniach idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej:
Wyróżnienie Specjalne Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego otrzymały uczelnie, które wykazały największy progres w dziedzinie rozwoju edukacji praktycznej studentów i współpracy z otoczeniem społecznym od poprzedniego postępowania certyfikacyjnego:
Misją Programu „Uczelnia Liderów” jest identyfikowanie i promowanie najlepszych polskich uczelni oraz ich podstawowych jednostek organizacyjnych, kształcących absolwentów przedsiębiorczych, kreatywnych, wyposażonych w umiejętności i kompetencje przywódcze, zdolnych do osiągania sukcesów na rynku pracy. W ramach Programu „Uczelnia Liderów” Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego akredytuje szkoły wyższe i ich jednostki organizacyjne (wydziały, kolegia), które mogą poszczycić się innowacyjnymi działaniami ukierunkowanymi na edukację praktyczną studentów, kreowanie u nich postaw liderskich oraz aktywną współpracę z podmiotami rynku pracy.
źródło: www.uczelnia-liderów.pl