Aktualności
Konkursy
18 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-18

Wszystkie ręce na pokład, czyli niezwykły hackathon

W połowie stycznia zespoły studentów z europejskich uczelni zewrą szable w niezwykłym hackathonie. Pula nagród wynosi 5 tys. euro. Rekrutacja uczestników EduHack2021 trwa do końca grudnia.

Marzec zmienił realia gospodarki, opieki medycznej i nauki. W ciągu kilkunastu dni konieczne okazało się opracowanie sposobów na przeniesienie całego życia do strefy cyfrowej. Słowo „online” stało się jednym z najczęściej odmienianych, podobnie jak „maseczka”, „dezynfekcja” i „lockdown”. Jednym z obszarów najbardziej wymagających okazała się edukacja – w tym nauczanie studentów szkół wyższych. Udało się, ale wciąż jeszcze są obszary, którym daleko jest do perfekcji.

Raport przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wskazał, że studenci nadal dostrzegają problemy techniczne czy większy stres związany z egzaminami w trybie online. Z kolei Raport Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego pokazał, że dydaktyka prowadzona zdalnie umożliwia dostosowanie tempa i zakresów wiedzy przekazywanej naraz do potrzeb odbiorców. Są zatem i plusy i minusy. Ale jedno jest pewne – nowa sytuacja rodzi wyzwania. Jako kluczowe z nich eksperci wskazują zaangażowanie uczestników w zajęcia prowadzone zdalnie. Nad rozwiązaniami dotyczącymi budowania tego zaangażowania pracować będą studenci podczas międzynarodowego hackathonu, który organizuje w styczniu Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z sześcioma europejskimi uniwersytetami: Univerzita Palackého (Czechy), Budapesti Metropolitan Egyetem (Węgry), Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn (Niemcy), Warszawski Uniwersytet Medyczny, Masarykova univerzita (Czechy) i Univerzita Karlova (Czechy). Tym razem nie będzie to jednak typowy maraton dla programistów.

Po roku w nowej rzeczywistości potrafimy już scharakteryzować wyzwania. Znaki zapytania stawiamy pasjonatom innowacji… i nie możemy doczekać się efektów. Wspólnie ze studentami z całej Unii Europejskiej chcemy wypracować rozwiązanie dotyczące budowania zaangażowania na zajęciach uniwersyteckich prowadzonych w formie online. Co ważne, wydarzenie nie jest skierowane wyłącznie do informatyków i programistów, jak standardowy hackathon, czyli maraton programowania. Tu będziemy myśleć interdyscyplinarnie. W wydarzeniu udział wezmą zespoły łączące kompetencje z różnych dziedzin – mówi Aleksandra Zimnoch, kierowniczka Inkubatora UW.

Lista uczestników nie jest jeszcze zamknięta. Mile widziane są osoby zainteresowane tematem szeroko pojętej edukacji z uczelni akredytowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Jesteśmy nastawieni bardzo pozytywnie do innowacyjnych dróg i rozwiązań. Studenci wielu dziedzin pracujący razem – z dużą motywacją do osiągnięcia efektu to gwarancja ciekawych rezultatów. Jakich? Takich, które później pozwolą w praktyczny sposób zmaksymalizować zaangażowanie studentów w świecie nauki online przy użyciu technologii – przekonuje Aleksandra Zimnoch.

Ideą hackathonów jest rywalizacja. Organizator zadaje problem i rywalizujące grupy mają zwykle określony czas na dostarczenie rozwiązania. Najczęściej w obszarze programowania. Tym razem – w zakresie technicznych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby edukacji zdalnej. Poza tym: „sky is the limit”. Organizatorzy przewidzieli pulę nagród w wysokości 5 tys. euro i nagrody rzeczowe. Żeby je zdobyć, uczestnicy w grupach (od trzech do sześciu osób) przejdą proces kreowania pomysłów, ich walidacji oraz prototypowania. EduHack2021 odbędzie się przy wsparciu ekspertów oraz facylitatorów i potrwa 3 dni: od 14 od 17 stycznia. Rekrutacja trwa do 31 grudnia 202 r! Więcej informacji i zapisy: https://eduhack2021.eu/. Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: