Aktualności
Konkursy
15 Października
źródło: PAN
Opublikowano: 2019-10-15

Wybrano najlepszą polską książkę o historii nauki i techniki

Reportaż „Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” autorstwa Marka Górlikowskiego wygrał konkurs na najlepszą polską książkę o historii nauki i techniki organizowany wspólnie przez Komitet Historii Nauki i Techniki PAN, Kasę im. Józefa Mianowskiego – Fundację Popierania Nauki oraz samorząd Płońska.

Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza przyznano niezwykłej historii zapomnianego fizyka z warszawskiego Muranowa. Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa – będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy w USA buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce walczą o przetrwanie. Pół wieku później naukowiec otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla za działalność na rzecz atomowego rozbrojenia.

„Noblista z Nowolipek” (Wyd. Znak, Kraków 2018) to nie tylko fascynująca opowieść o naukowcu, ale też znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.

Nagroda im. Jana Jędrzejewicza przyznawana jest od 2013 r. Laureat otrzymuje 10 tys. zł. W tym roku nominowanych było 19 tytułów. Do 30 kwietnia 2020 r. można zgłaszać kandydatów do kolejnej edycji konkursu. Szczegóły na stronie Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN.

Żyjący i pracujący w Płońsku Jan Jędrzejewicz (1835–1887) był lekarzem, astronomem, uczonym cenionym na arenie międzynarodowej i wybitnym popularyzatorem nauki, autorem „Kosmografii” wydanej w 1886 roku nakładem Kasy im. Józefa Mianowskiego.

źródło: Komitet Historii Nauki i Techniki PAN

Dyskusja (0 komentarzy)