Aktualności
Konkursy
23 Kwietnia
Opublikowano: 2024-04-23

Wyjadą na staż do ośrodków w USA

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ogłosiła listę laureatów Programu BioLAB. Na roczny staż do jednego z czterech renomowanych ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych wyjedzie 40 studentów i studentek.

Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stażu studenci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin, jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, m.in. „Nature”, „Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics” czy „Acta Crystallographica.” Stypendyści programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.

W ramach tegorocznej edycji nadesłano 130 wniosków. Rekrutacja składała się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. Na staż zakwalifikowano 40 studentek i studentów reprezentujących 13 jednostek uczelnianych i dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk. Najwięcej laureatów wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego (15), Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (6) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (4).

Wyjadą do jednego z czterech renomowanych ośrodków badawczych w USA: Oklahoma Medical Research Foundation; University of Chicago; University of Texas, Southwestern Medical Center oraz University of Virginia.

MK, źródło: www.fulbright.edu.pl

Lista laureatów Programu BioLAB 2024/2025

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Marcin Przewloka 23.04.2024 15:19

    Troche dziwne, ze na liscie nie znalazla sie ani jedna osoba z Uniwersytetu Warszawskiego.
    A te cztery osrodki w dziedzinie badan biomedycznych sa rzeczywiscie bardzo dobre. Nalezy pogratulowac studentom.