Aktualności
Konkursy
09 Lutego
Opublikowano: 2023-02-09

Wyłoniono stypendystów Programu Bekker NAWA

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Australia – to w tych między innymi krajach swoje badania będą prowadzić stypendyści Programu Bekker NAWA. W V edycji wyłoniono 77 laureatów.

Bekker NAWA jest jednym z flagowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W czasie pobytów, trwających od 3 do 24 miesięcy, stypendyści będą mogli wspólnie z zagranicznymi uczonymi realizować projekty naukowe lub staże podoktorskie oraz rozwijać międzynarodową współpracę.

W tegorocznej edycji Programu Bekker NAWA o stypendium ubiegało się 355 kandydatów. Spośród nich wyłoniono 77 laureatów, którzy wyjadą do 18 krajów. Największa grupa naukowców planuje realizację projektów w ośrodkach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (17 osób), Wielkiej Brytanii (12), Niemczech (8), Hiszpanii (7) oraz Australii (6).

Program Bekker NAWA otwarty jest dla naukowców i doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Ma na celu wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w dążeniu do doskonałości naukowej przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie. Zapewnia finansowanie stypendium obejmującego zarówno koszty utrzymania stypendysty związane z pobytem naukowca w zagranicznym ośrodku goszczącym, jak i dodatek mobilnościowy.

Prof. Mieczysław Bekker (1905–1989) to polski inżynier i naukowiec, twórca nowej specjalizacji naukowej terramechaniki oraz konstruktor pojazdu Lunar Roving Vehicle – rewolucyjnego łazika wykorzystywanego podczas lotów księżycowych programu Apollo. W 1956 roku wyjechał do USA. Pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych. Był profesorem University od Michigan w Ann Arbor, dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara. Wykładał na amerykańskich uczelniach technicznych, m.in. na: Massachusetts Institute of Technology, Michigan State University, Illinois Institute of Technology. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Carleton i Uniwersytetu w Bolonii. Prof. Bekker był konsultantem The National Academy of Sciences, a jego nazwisko zostało umieszczone w Alei Zasłużonych w Badaniach Kosmosu (Space Walk of Fame).

MK, źródło: NAWA

Lista stypendystów V edycji Programu Bekker NAWA

Dyskusja (0 komentarzy)