Aktualności
Konkursy
07 Maja
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2020-05-07

Wynalazek z Politechniki Śląskiej zwycięża w międzynarodowym konkursie

Brama odkażająca opracowana przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Healing Solutions for Tourism Challenge. Wynalazek pokonał rozwiązania zaprezentowane przez ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów.

Specjalna brama odkażająca powstała w wyniku działań podjętych przez pracowników i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz start-up WAAM. Komora została ukierunkowana na pomoc personelowi ratowniczemu w zakresie odkażania kombinezonów ochronnych, dzięki czemu ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu zostało zminimalizowane. Pierwsza tego typu komora stanęła 15 kwietnia na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. W najbliższym czasie planowane są instalacje w kolejnych jednostkach – w Zabrzu i w Gliwicach.

– Na uczelni zajęliśmy się badaniami nad środkami do dezynfekcji i ich skutecznością w warunkach, w jakich będą musiały być efektywne, czyli rozpylania. Natomiast inżynierowie WAAM, którzy również są absolwentami Politechniki Śląskiej, zaczęli projektować i budować bramę. W sumie przy tym przedsięwzięciu pracuje 8 osób, ale zespół jest powiększany – mówi dr inż. Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, koordynatorka projektu.

– Nasza brama pracuje już w dwóch szpitalach. W planach są kolejne montaże, ale dużo zależy od tego, ile uda nam się zebrać środków na ich budowę. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Otrzymujemy codziennie mnóstwo zapytań o możliwość zamontowania naszego urządzenia w placówkach medycznych – dodaje dr inż. Artur Czachor, absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, obecnie współwłaściciel firmy WAAM.

Start-up WAAM, stworzony w całości z absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej, zgłosił pomysł na konkurs Światowej Organizacji Zdrowia oraz Światowej Organizacji Turystyki w tematyce walki z pandemią. Celem konkursu było znalezienie najbardziej innowacyjnych start-upów i inicjatyw, których działania przyczyniły się do redukcji negatywnych skutków stanu epidemii w zakresie turystyki, a także umożliwiły wsparcie dla podróżnych, przedsiębiorców i władz. Proces rekrutacji obejmował dwa stopnie: w pierwszym dokonano selekcji zgłoszeń, w drugim poddano je ocenie Komitetu Ekspertów – ewaluacji podlegała gotowość do przygotowania i przystosowania rozwiązania na potrzeby innych krajów.

Brama była oceniania w kategorii „Healing for Prosperity” (oznaczającej ukierunkowanie na dobrobyt). Aplikacje w tym obszarze miały obejmować działania w zakresie gospodarczym i ekonomicznym, np. rozwiązania na smartfony, gospodarkę o obiegu zamkniętym, zarządzanie przychodami, przywrócenie popytu – takie, które dysponują potencjałem realizacyjnym w branży turystycznej, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Wynalazek naukowców i absolwentów okazał się lepszy od pomysłów ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów i znalazł się na liście dziewięciu zwycięskich rozwiązań.

Jadwiga Witek, źródło: PSl

 

Dyskusja (0 komentarzy)