Aktualności
Konkursy
14 Czerwca
Źródło: Politechnika Łódzka
Opublikowano: 2022-06-14

Z małą turbiną odnieśli duży sukces

Studenci Politechniki Łódzkiej projektujący przydomowe turbiny wiatrowe stanęli na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest w Holandii. W tej prestiżowej imprezie organizowanej przez Delft University of Technology drużyna GUST zajęła drugie miejsce, wyprzedzając inżynierów z Egiptu, Danii czy Niemiec.

W Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych ISWTC 2022 łódzcy studenci wystartowali po raz piąty i podobnie jak przed rokiem zajęli 2 miejsce. Trzy wcześniejsze występy kończyli zawsze na pierwszym miejscu. Tym razem lepsi okazali się Kanadyjczycy z Uniwersytetu w Toronto.

Prototyp turbiny, stworzonej przez studentów z Łodzi, wyprodukował ponad 1 KWh energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to nie tylko najlepszy wynik wśród wszystkich zespołów biorących udział w konkursie, ale również rekord polskiej ekipy w jej siedmioletniej działalności.

Studenci z zespołu GUST to fani energetyki odnawialnej, których ambicją jest doskonalenie kolejnych rozwiązań małych turbin powstających w ramach projektu. Na tegorocznym konkursie drużyna zaprezentowała przydomową czterołopatową turbinę wiatrową o poziomej osi obrotu, w dwóch wersjach różniących się geometrią łopat. Jak informują studenci najnowsze rozwiązanie – turbina z łopatami o skośnym zakończeniu – okazało się najbardziej efektywne.

Konkursowi towarzyszyła konferencja TORQUE (The Science of Making Torque from Wind), największe i najbardziej renomowane naukowe wydarzenie w Europie dotyczące energetyki wiatrowej. Przyciągnęło światowych ekspertów z przemysłu i instytucji naukowych. Studenci z zespołu GUST przedstawili wyniki swojej pracy, a ich stoisko w części wystawienniczej wydarzenia cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to interdyscyplinarny projekt realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, skupiający także studentów z innych jednostek, m.in. Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej; Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Wydziału Organizacji i Zarządzania.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)