Blisko 70 dzieł nadesłano na tegoroczny, szósty już Konkurs im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł.
Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Nazwisko autora najlepszej książki ogłaszane jest podczas uroczystej gali, której towarzyszy wyjątkowa oprawa artystyczna. Laureat otrzymuje z rąk rektora Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł.
– Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej – przyznaje laureat ubiegłorocznego konkursu, prof. Grzegorz Ziółkowski.
Z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W 2015 roku wpłynęło ich 35, w 2016 – 44, w 2017 – 56, w 2018 – 71, w 2019 – 76. W tym roku koronawirus nieco skomplikował sytuację związaną z nadsyłaniem prac (do tej pory możliwe było to wyłącznie pocztą), ale zmiana regulaminu i dopuszczenie drogi elektronicznej pozwoliło zachować wysoką liczbę zgłoszeń. Wpłynęło 68 prac. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć, których autorzy zostaną zaproszeni do finału. Po przeprowadzeniu rozmów z autorami, dokonany zostanie wybór laureata VI edycji.
Zwycięskimi dziełami z zakresu nauk humanistycznych w poprzednich edycjach konkursu były publikacje:
W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki), prof. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki), prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki), prof. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki– przewodniczący), prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
źródło: UŁ