Aktualności
Konkursy
18 Lutego
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2019-02-18

Zaprojektowali wyjątkowy budynek

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zostali wyróżnieni w międzynarodowym konkursie „La Ville Vertical” Vertical City Design Competition. Ich praca znalazła się z czwórce najlepszych. 
Kształcący się na III roku: Karolina Słomiany, Natalia Tadla oraz Kamil Wróbel, zaprojektowali wyjątkowy budynek, który mieszkańcom miasta, oprócz funkcjonalności, zapewniłby zieleń i spokój. Usytuowali go w centrum Katowic.
– Zaprojektowaliśmy ponad stumetrowy obiekt na działce w centrum stolicy województwa śląskiego, tuż obok dworca kolejowego. Katowice leżą w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Polsce. Zanieczyszczenie atmosfery spowodowane jest głównie węglem wydobywanym tu od XVIII wieku. Chodziło o zaprojektowanie budynku, który nie tylko będzie nieszkodliwy dla środowiska, ale także pomoże oczyścić powietrze – wyjaśniają autorzy.
Studenci pragnęli stworzyć takie miejsce w centrum miasta, gdzie ludzie mogliby żyć jak na przedmieściach i korzystać z dobrodziejstw zieleni. Dlatego budynek został zaprojektowany tak, by służyć mieszkańcom jako ogród i przestrzeń, gdzie dostępne są produkty od lokalnych producentów.
Budynek jest także dostępny dla osób niepełnosprawnych, a zielony dach może być używany przez wszystkich, nie tylko przez mieszkańców. Dodatkowo obiekt oferuje parking podziemny dla rowerów, wspierając w ten sposób ekologiczny sposób komunikacji.
Katarzyna Wojtachnio
Dyskusja (0 komentarzy)