Aktualności
Konkursy
16 Lipca
Źródło: www.ue.katowice.pl
Opublikowano: 2019-07-16

Zespół UEK w światowej czołówce GMC

Zespół Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w składzie: Damian Podgórski, Justyna Najda (studenci) i Marcin Szewczyk (absolwent), jest pierwszą polską reprezentacją od 9 lat, która weszła do międzynarodowego finału Global Management Challenge – największej symulacji biznesowej na świecie. Po wyrównanych i zaciętych rozgrywkach wywalczyli ostatecznie 7. miejsce.

W światowych finałach, które odbywały się na początku lipca w rosyjskim Jekaterynburgu. wzięło udział łącznie 19 drużyn z 17 krajów. W wyniku losowania zespół GoldenEye z UE Katowice znalazł się w grupie czerwonej wraz z ekipami z Czech, Panamy, Hiszpanii i Rosji. W półfinale Polacy zaliczyli świetny start: po pierwszej z pięciu decyzji biznesowych byli liderami, a po kolejnych uplasowali się na 2. miejscu, przechodząc tym samym do wielkiego finału.

– Po losowaniu grup uznaliśmy, że trafiliśmy do stosunkowo łatwej, jednak rzeczywistość okazała się odmienna. Mimo bardzo dobrego startu stoczyliśmy wyrównaną walkę z Hiszpanią, którą pokonaliśmy zaledwie 50 tysiącami punktów przewagi (w skali symulacji to niewielka różnica). Byliśmy dumni, gdy podczas odczytywania finalistów Polska została wymieniona obok tak mocnych zespołów. Najbardziej emocjonujące chwile były jednak przed nami – relacjonuje Damian Podgórski.

W finale reprezentanci Polski rywalizowali z: Chinami, Portugalią, Macau, Słowacją, Rosją, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Hongkongiem.

– W finałowej rozgrywce zostaliśmy pozbawieni możliwości korzystania z narzędzi analitycznych, które wypracowaliśmy w trakcie wcześniejszych etapów – każda drużyna zaczynała od zera. Rozgrywka była zacięta od samego początku i nie dawała chwili wytchnienia aż do ostatniego cyklu – dodaje lider zespołu GoldenEye.

Ostatecznie drużyna z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wywalczyła 7. miejsce na świecie. Wygrali gospodarze.

– Zawsze pozostaje niedosyt, ale wiedząc, że daliśmy z siebie wszystko, jesteśmy zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy. Z przyjemnością ponownie wzięlibyśmy udział w GMC, jednak – jako zwycięzcy etapu krajowego – nie mamy takiej możliwości. Pozostaje nam tylko zachęcić innych młodych ludzi do spróbowania swoich sił i podjęcia próby pobicia naszego wyniku – podsumowuje Podgórski.

Konkurs Global Management Challenge jest największą na świecie symulacją biznesową oraz rozbudowaną strategiczną grą na bazie grywalizacji. Uczestnikami symulacji GMC są menedżerowie, specjaliści, młode talenty, również studenci o profilu ekonomicznym, którzy wcielają się w rolę zarządu wirtualnej spółki, a ich zadaniem jest zarządzanie firmą tak, aby osiągnęła najlepszy wynik finansowy na wirtualnym rynku. Zespoły firmowe i studenckie (3–5 osób) rywalizują ze sobą jednocześnie. Rozgrywka nie jest toczona indywidualnie przez każdy zespół. Drużyny podzielone są na grupy, w ramach których rywalizują o osiągnięcie jak najwyższego wyniku inwestycyjnego. Decyzje jednej drużyny mają wpływ na konkurentów z grupy, przez co zachodzi pełna interakcja pomiędzy uczestnikami. Każda rozgrywka to pięć decyzji biznesowych. Projekt organizowany jest od 1980 roku w formie ogólnokrajowych konkursów on-line w blisko 40 krajach. Na całym świecie inicjatywa zgromadziła już ponad pół miliona uczestników. Konkurs został wyróżniony certyfikatem CEL (Certificate for Technology-Enhanced Learning) – akredytacją Europejskiej Fundacji Rozwoju Zarządzania (EFMD – European Foundation for Management Development).

Marek Kiczka, źródło: UEK

 

Dyskusja (0 komentarzy)