Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrali tegoroczną edycję najstarszego międzynarodowego konkursu mediacyjnego na świecie – INADR International Law School Mediation Tournament w Chicago.
Konkurs odbył się po raz 19. Jagiellonian University Mediation Team w składzie: Marta Nawrocka, Elżbieta Schulz, Antoni Otałęga, Michał Żyłka zostawił w pokonanym polu 58 zespołów z całego świata.
– Konkurs polegał na symulacji procesu mediacyjnego, w którym uczestniczyło dwóch mediatorów prowadzących sesję w formacie komediacji oraz dwie pary negocjatorów przyjmujących role klient-prawnik. Zadaniem uczestników była próba rozwiązania sporu na podstawie udostępnionych przed turniejem faktów oraz informacji poufnych otrzymanych na godzinę przed rozgrywką. Poza umiejętnościami mediacyjnymi oraz znajomością technik negocjacyjnych uczestnicy musieli wykazać się znajomością ogólnych zasad i instytucji prawnych – opisuje Antoni Otałęga, jeden z członków drużyny UJ.
Turniej odbywał się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Loyoli w Chicago. Po trzech rundach preeliminacyjnych, w których mierzyło się 58 zespołów, studenci UJ awansowali do 16-drużynowego półfinału, by ostatecznie w finale stanąć w szranki z drużynami ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Kanady oraz Irlandii. Ostatecznie zespół WPiA UJ zajął 1. miejsce w kategorii Advocate/Client, a także 6. w kategorii Mediator. Sukces jest efektem wielomiesięcznych przygotowań prowadzonych przez utytułowanych absolwentów prawa UJ: Agnieszkę Górę i Jacka Czaję.
– Od ponad 10 lat studenci Wydziału Prawa i Administracji biorą udział w różnych konkursach międzynarodowych: mediacyjnych, negocjacyjnych i z zakresu arbitrażu międzynarodowego, zarówno inwestycyjnego, jak i handlowego. Wspólną cechą tych wszystkich konkursów jest propagowanie wśród studentów prawa tak zwanych pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów. Nabyte w nich umiejętności przydają się prawnikom w ich dalszej zawodowej karierze. Przykładem mogą być trenerzy grupy studentów biorących udział w konkursie w Chicago, którzy są naszymi absolwentami i brali sami udział we wcześniejszych edycjach różnych konkursów mediacyjnych. Służą oni pomocą i wiedzą swoim młodszym koleżankom i kolegom. Współpracujemy także z kancelariami prawnymi, których prawnicy dzielą się wiedzą i umiejętnościami ze studentami – mówi dziekan WPiA UJ prof. Jerzy Pisuliński.
To nie jedyny sukces studentów WPiA UJ w ostatnim czasie. W lutym br. zajęli oni 3. miejsce w międzynarodowym konkursie mediacji gospodarczej organizowanym przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu. Dzięki tym sukcesom Wydział Prawa i Administracji UJ jest rozpoznawalny w świecie jako znaczący ośrodek kształcenia w zakresie pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów.
– Na naszym wydziale działa Centrum ARS, które prowadzi nie tylko badania w tym zakresie, lecz również studia podyplomowe, w trakcie których słuchacze mogą zdobyć wiedzę na temat różnych form rozwiązywania sporów. Mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie naszych pracowników i studentów będzie wykorzystywana także na Uniwersytecie Jagiellońskim w celu rozwiązywania konfliktów między pracownikami lub studentami. Profesor Janina Czapska zaproponowała przeprowadzenie szkoleń, dzięki którym na wydziałach mogłaby powstać grupa mediatorów, którzy służyliby pomocą przy rozwiązywaniu sporów. Często dzisiaj kończą się one niepotrzebnymi wnioskami do rzeczników dyscyplinarnych – dodaje prof. Jerzy Pisuliński.
Dodajmy, że absolwenci wydziału po raz dwunasty z rzędu osiągnęli najlepsze wyniki podczas egzaminów na aplikacje prawnicze. Zdało 3/4 kandydatów wywodzących się z krakowskiej uczelni.
Łukasz Wspaniały, źródło: UJ