Aktualności
Konkursy
14 Maja
Opublikowano: 2024-05-14

Zmiana planu finansowego zatwierdzona, listy rezerwowe coraz bliżej

Minister Dariusz Wieczorek podpisał zmieniony plan finansowy Narodowego Centrum Nauki, uwzględniający dodatkowe środki w wysokości 200 mln zł. Jak wynika z naszych informacji, już w czwartek Rada NCN planuje przyjąć uchwałę w sprawie uruchomienia tych pieniędzy.

W rozstrzygniętych w listopadzie ub.r. konkursach OPUS 25 i PRELUDIUM 22, w których odnotowano rekordowo niskie współczynniki sukcesu (odpowiednio: 8,06% i 10,73%), po raz pierwszy przygotowano listy rezerwowe. Znalazły się na nich projekty, które przeszły pełną procedurę oceny, otrzymały od ekspertów wysokie oceny, ale nie uzyskały finansowania wyłącznie z powodu braku środków w budżecie agencji. Rada NCN zdecydowała się na taki krok z nadzieją, że na skutek apeli samej instytucji, jak i środowiska naukowego, nastąpi zwiększenie nakładów na badania podstawowe. Tym samym, tworząc listy rezerwowe, zostawiono sobie drogę do wykorzystania ewentualnych dodatkowych funduszy w 2024 roku.

O przyznaniu dodatkowych 200 mln zł poinformował 14 lutego minister nauki Dariusz Wieczorek. Kwota została wygospodarowana z budżetu resortu nauki. Dzięki niej NCN sfinansuje kolejne projekty, także w rozstrzygniętych w lutym konkursach MAESTRO 15 i SONATA BIS 13.

Decyzja ministra była najważniejszym, ale niejedynym krokiem do rozdysponowania pieniędzy. Kolejny to zmiana planu finansowego, którą musi zatwierdzić również szef resortu nauki. We wtorek, 14 maja, agencja ogłosiła, że szef resortu złożył już podpis pod tym dokumentem. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by procedura uruchomienia środków ruszyła w samym Centrum. Z naszych informacji wynika, że już w czwartek Rada NCN podejmie uchwały w sprawie zwiększenia środków finansowych w ramach poszczególnych konkursów. Pieniądze zostaną podzielone na poszczególne dyscypliny lub grupy dyscyplin. Wnioski będą kierowane do finansowania zgodnie z ich kolejnością na liście rezerwowej, do wysokości środków finansowych ustalonych przez Radę. W ostatnim kroku dyrektor Krzysztof Jóźwiak wyda decyzje zmieniające dla projektów zakwalifikowanych do finansowania.

Mariusz Karwowski

Dyskusja (0 komentarzy)