Aktualności
Konkursy
18 Maja
Źródło: ICM UW
Opublikowano: 2021-05-18

Znakomity występ studentów UW na największym konkursie superkomputerowym

Złoty i brązowy medal – to dorobek zespołu występującego pod flagą Uniwersytetu Warszawskiego w finałach ASC Student Supercomputer Challenge 2020-2021. Impreza jest największym na świecie konkursem superkomputerowym dla studentów.

Finały ASC Student Supercomputer Challenge 2020-2021 odbyły się w dniach 8–12 maja. Wzięło w nich udział 28 drużyn wyłonionych spośród zgłoszeń nadesłanych z 350 uniwersytetów na całym świecie. Jednym z zadań było poszukiwanie pulsarów przy użyciu oprogramowania  open-source PRESTO (PulsaR Exploration and Search Toolkit), a także rzeczywistych danych obserwacyjnych zebranych przez FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) do poszukiwania sygnałów pulsarów w jak najkrótszym czasie.

Po raz trzeci w gronie najlepszych znalazł się Warsaw Team. Drużyna występująca pod flagą Uniwersytetu Warszawskiego, ale skupiająca także studentów innych uczelni, zaprezentowała się bardzo dobrze, zdobywając złoto w konkurencji Machine Learning „Language Exam (LE) Challenge” oraz brąz w aplikacji PRESTO. Była też jedną z siedmiu najlepszych spoza Chin, które wzięły udział w konkursie online, wykorzystując AWS jako platformę chmury obliczeniowej. Wszystkie mierzyły się m.in. z: poszukiwaniem pulsara, użyciem sztucznej inteligencji do chińskich zadań egzaminacyjnych z jęz. angielskiego (Language Exam Challenge), symulacją obliczeń kwantowych, benchmarkami wysokiej wydajności HPL i HPCG, rywalizacją grupową i tajemniczą aplikacją. W tej kategorii dwukrotnie Warsaw Team zajął pierwsze miejsce w testach benchmarkowych: HPL z wynikiem 21,78 TFlops oraz HPCG z wynikiem 619,75 GFlops.

Warsaw Team powstał w grudniu 2016 roku z inicjatywy dr. Marka Michalewicza, dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, który stworzył podobny zespół studencki w Singapurze w 2013 r. Od początku drużyna występuje pod wspólną flagą Uniwersytetu Warszawskiego, choć obecnie są w niej studenci również spoza kraju. Członkami Warsaw Team są: Marek Skiba, Patrycja Krzyna, Paweł Pawłowski, (wszyscy Uniwersytet Warszawski) oraz Marek Masiak (University College London) i Jan Malinowski (University of Oxford). Zespół jest szkolony przez trzech pracowników Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego: Macieja Szpindlera, Marcina Semeniuka i Michała Hermanowicza oraz Łukasza Kondraciuka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

W ramach zawodów odbyły się warsztaty AI & HPC Connection z udziałem światowej sławy ekspertów. W 26. spotkaniu wzięli udział: Jack Dongarra, przewodniczący Komitetu Doradczego ASC i wybitny profesor na Uniwersytecie Tennessee; Thomas Sterling, dyrektor AI Computing Systems Laboratory (AICSL), profesor Informatyki i Technologii Komputerowych na Indiana University, Bloomington; Marek Michalewicz, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego – inicjator udziału reprezentacji Polski w najważniejszych konkursach SCC na świecie.

ASC Student Supercomputer Challenge to największy konkurs superkomputerowy dla studentów. Liczba aplikujących do niego drużyn przekracza 300, z czego do ścisłego – 72-godzinnego finału – przechodzi od 20 do 30 (w tej edycji 28). Warsaw Team znalazł się wśród nielicznych zespołów, które odbyły turniej wirtualnie, razem ze studentami z Hong Kongu, Kolumbii, Tajlandii, Tajwanu, Australii i Rosji. Pozostałe 21 zespołów z Chin kontynentalnych rozegrało spotkanie stacjonarnie z Uniwersytetu w Shenzhen. Łącznie w eliminacjach do edycji 20-21 wzięło udział przeszło 8500 studentów z 350 uniwersytetów z 6 kontynentów.

Konkurs ASC Student Supercomputer Challenge sponsoruje i organizuje Asia Supercomputer Community przy wsparciu azjatyckich, europejskich i amerykańskich ekspertów i instytucji. Głównym celem ASC jest zachęcanie do wymiany i szkolenia młodych talentów superkomputerowych z różnych krajów, ulepszanie aplikacji superkomputerowych i możliwości badawczo-rozwojowych, stymulowanie rozwoju superkomputerów oraz promowanie innowacji technicznych i przemysłowych. Pierwsze zawody ASC Student Supercomputer Challenge odbyły się w 2012 r. i od tego czasu przyciągnęły prawie 10 tys. studentów z całego świata.

MK, źródło: ICM

Dyskusja (0 komentarzy)