Najlepsze studenckie inicjatywy oraz najbardziej zaangażowanych studentów doceniono podczas VII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”. Przyznano także wyróżnienia osobom i instytucjom wspierającym środowisko studenckie.
Plebiscyt „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie od 2013 roku. Zwycięzców wybiera środowisko studenckie w głosowaniu internetowym, które w tym roku przeprowadzono między 14 a 18 listopada. Gala, podczas której ogłoszono wyniki, odbyła się w Auli Politechniki Warszawskiej.
W kategorii Inicjatywy i Projekty triumfowali:
Na siedmiu scenach zagrało 24 artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne: od elektroniki, przez rap, pop, aż do rocka. Wystąpili m.in. Lady Pank, Nocny Kochanek, Bitamina, XXANAXX, Krzysztof Zalewski, TEDE, Bass Astral x Igo, VNM, Rosalie, Bovska, Ten Typ Mes, Dwa Sławy, Borys LBD i wielu innych artystów. Nie zabrakło również orkiestry (PawBeats Orchestra i goście). W Juwenaliach Gdańskich mógł wziąć udział każdy, przestrzenie koncertowe nie były biletowane. W imprezie uczestniczyło około 89 tys. osób. Dzięki specjalnej aplikacji mobilnej każdy miał łatwy dostęp nie tylko do harmonogramu i map wydarzeń, ale mógł również zrobić sobie zdjęcie z użyciem juwenaliowych grafik i stworzyć swój własny plan koncertów.
To pierwszy tego typu projekt na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie ma na celu wyłonienie spośród uczelnianej społeczności jednego wyróżniającego się niepospolitymi umiejętnościami studenta lub zespołu. Niesamowite show, na którym uczestnicy prezentują swoje występy, dostarcza rozrywki wszystkim żakom, pracownikom i absolwentom uczelni. Dodatkowymi atutami płynącymi z projektu jest możliwość przezwyciężenia lęku przed wystąpieniami publicznymi oraz szansa na zaprezentowanie się na scenie największego klubu studenckiego w Krakowie.
To cykliczne wydarzenie, które odbywa się na dwa razy do roku nieprzerwanie od 7 lat. W tej edycji w ciągu 3 dni z chęcią oddania krwi zgłosiło się aż 256 AWFiaków! 191 osobom udało się oddać krew – w sumie 86 litrów. Prowadzono także czekolad dla dzieci z domów dziecka. Po raz pierwszy do wspólnej akcji pod patronatem Komisji Uczelni Wychowania Fizycznego zaangażowało się siedem AWF-ów w Polsce, a wydarzenie zyskało rangę ogólnopolską. Wspólna akcja odbyła się 29 października i przeszła najśmielsze oczekiwania – podczas jednego dnia 315 AWFiaków oddało ponad 140 litrów krwi.
To coroczna akcja mająca ułatwić studentom z niepełnosprawnością studiowanie na ZUT. W wydarzeniu biorą udział wszystkie wydziały uczelni, a także inne podmioty, m.in. szczecińskie media, studenci innych uczelni. Odbyły się trzy edycje: w pierwszej zbierano na rehabilitację studenta Eryka Łubieńskiego, który podczas pracy na stoczni został przygnieciony 1-tonowym workiem; w drugiej pomagano Luckowi, nowo narodzonemu dziecku dwojga obecnych absolwentów; w trzeciej – pomoc otrzymała Zuzia, urodzona z porażeniem mózgowym córka dwojga studentów ZUT.
To wewnętrzna platforma, która pozwala w jednym miejscu zgromadzić wszystkie koła naukowe, organizacje oraz komisje i organy samorządowe działające na Politechnice Gdańskiej. Każdy student, który zakłada konto w eSSPG przypisany jest do jednostki, w której działa wraz ze wskazaniem pełnionego stanowiska. Poprzez platformę studenci mogą np. rezerwować sale konferencyjne, którymi zarządza samorząd; zgłaszać wydarzenia/konferencje, które organizują i które umieszczane są w powiadomieniach na stronie startowej (dotyczy to również wydarzeń Samorządu); składać wnioski o dofinansowanie przez elektroniczny system finansowy (cały proces, od wypełnienia wniosku, po akceptację, udzielenie dofinansowania oraz złożenie sprawozdania odbywa się elektronicznie. Platforma została stworzona przez dwóch działaczy SSPG: Mikołaja Grochowskiego oraz Dawida Ratajczaka.
Wydarzenie odbyło się od 15 do 21 lipca w Serocku. Obóz skierowany był do młodych samorządowców, którzy dzięki uczestnictwu mieli okazję rozwinięcia swoich umiejętności w zakresie budowania zespołu oraz poszerzania kompetencji w jednej z zaproponowanych ścieżek kształcenia. Tegoroczna VI edycja była rekordowa pod wieloma względami. Ośrodek został w pełni wykorzystany na rzecz organizacji obozu szkoleniowego, w którym wzięło udział 82 uczestników reprezentujących 23 uczelnie techniczne, 23 szkoleniowców i wielu gości specjalnych. Obóz koordynowało 10 kadrowiczów z pomocą 11 partnerów zewnętrznych. Każdy z uczestników podczas rejestracji miał możliwość wyboru jednej z aż czterech ścieżek szkoleniowych (Dydaktyka & Socjal; Promo & Communication; Effective Leadership Skills; Partnership & Funds). Osoba biorąca udział w obozie odbyła łącznie ponad 30 godzin szkoleń. Po raz pierwszy podczas obozu szkoleniowego POLIgon odbyła się debata. Panel dyskusyjny dotyczył wpływu działalności samorządowej na ścieżkę kariery zawodowej.
W kategorii Podmioty studenckie zwyciężyły:
To jedna z najstarszych organizacji działających przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Klub narodził się w 1958 roku, czyli zaledwie 8 lat po założeniu uczelni i od początku istnienia zajmuje się ubarwianiem środowiska akademickiego. Jego działalność polega głównie na organizacji spotkań rozrywkowo-artystycznych, imprez i koncertów. Klub to także miejsce spotkań. Tworzy je grupa przyjaciół i dobrych znajomych, którzy oprócz wiedzy i umiejętności, chcą wynieść ze studiów wyjątkowe wspomnienia. Właśnie dlatego, nieprzerwanie od 62 lat, nie dają się ponieść rutynie, zapewniając rozrywkę nie tylko sobie, ale i całej uczelnianej społeczności.
To studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Od początku swojej działalności koło zrealizowało kilkanaście projektów i odniosło liczne sukcesy. Pierwszym z wielu przedsięwzięć grupy była sonda atmosferyczna CanSat. Zdobyła ona pierwsze miejsce we współorganizowanych przez NASA zawodach CanSat Competition w Teksasie. W roku akademickim 2018/2019 koło odniosło wiele sukcesów. Rakieta hybrydowa PROtotype zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii na Spaceport America Cup 2019 oraz otrzymała prestiżową Technical Excellence Award. Łazik Kalman zdobył drugie miejsca na zawodach European Rover Challenge oraz Indian Rover Challenge. AGH Space Systems zajęło też trzecie miejsce w CanSat Competition, a pionierskie badanie dotyczące wpływu warunków kosmicznych na pszczoły zapewniło im drugą pozycję w Global Space Balloon Challenge. Studenci z AGH Space Systems biorą co roku udział w wielu konferencjach i wydarzeniach branżowych. Prowadzą też badania naukowe z zakresu chemii, fizyki, mechaniki, elektroniki i programowania. Członkowie koła mieli okazję prezentować swoje prace na takich wydarzeniach jak ROSCon 2016 w Seulu, EUCASS 2017 w Mediolanie oraz AIAA SciTech Forum and Exposition 2019 w San Diego.
Radio Meteor jest medium studenckim, które nie tylko szlifuje warsztat przyszłych dziennikarzy, ale również daje studentom możliwość rozwinięcia się na przeróżnych polach. Pozwala aktywnie uczestniczyć w życiu akademickim oraz spędzić chwile we wspaniałej atmosferze. Działy, do których można się przyłączyć, odpowiadają pasjom członków — jest m.in. dział sportu, kultury, muzyczny, technologiczny oraz informacji. O techniczne sprawy dba dział produkcji oraz emisji. Dla kreatywnych studentów jest także dział promocji oraz foto. Meteor to nie tylko muzyka i audycje, to także transmisje na żywo lokalnych meczów, wydarzeń sportowych czy spotkań ze znanymi osobami. Stacja promuje lokalną kulturę oraz zespoły muzyczne. To studenckie radio skupia ludzi z ogromną pasją, zaangażowaniem i zapałem.
W kategorii Wybitni Studenci najlepsi okazali się:
Od kilku lat całe życie Szymona kręci się wokół politechniki. Od prawie dwóch lat pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego SSPG ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia. Jest też w Senacie, Uczelnianej Komisji Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz kilku innych zespołach, gdzie reprezentuje studentów zabierając głos w ważnych dla nich i uczelni sprawach. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zaangażował się również w pracę na szczeblu ogólnopolskim, działając w Parlamencie Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, najpierw w Komisji Jakości Kształcenia, obecnie w Zespole ds. Międzynarodowych. W ramach swojej aktywności w PSRP we wrześniu został powołany do 3-osobowej delegacji, która reprezentowała polskich studentów podczas European Students’ Convention organizowanej przez European Students’ Union w Helsinkach. Naukowo realizuje się w projektach: HEDGEHOG – realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (kompleksowe badanie środowiska rakiety podczas lotu) oraz GDArms.
Studentka Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT uprawiająca żeglarstwo w okresie ostatnich dwóch miesięcy po raz kolejny sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski w klasie olimpijskiej 470. W duecie z Jolantą Ogar-Hill wywalczyły kwalifikację na igrzyska w Tokio. Agnieszka Skrzypulec jest mistrzynią świata oraz Europy oraz ambasadorką polskiego żeglarstwa polskiego na całym świecie.
Studentka wzornictwa na specjalizacji architektura ubioru na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Jej pasją jest szycie i projektowanie odzieży. Od ponad 7 lat ciągle stara się rozwijać swoje zdolności i tworzyć nowe niepowtarzalne kreację. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na tym, aby ludzie noszący jej ubrania czuli się wyjątkowo. Cieszy się, że znalazła taki kierunek studiów w którym może się rozwijać i czerpać dużą satysfakcję z efektów swojej pracy. Jest aktywnym członkiem dwóch kół naukowych (SKN Odzieżownictwa oraz SKN Designer), gdzie ma okazję tworzyć projekty, które były i są pokazywane na różnego typu wystawach. W ostatnich latach dwukrotnie wystawiała swoje projekty na Ogólnopolskim Seminarium Naukowym TEXTIL. W maju bieżącego roku miała okazję współtworzyć wystawę „Etno-Retrospekcja”, która odbyła się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach Łódź Design Festiwal. Poza projektowaniem ubioru, Marta interesuje się również fotografią, sztuką i malarstwem. Jej obrazy i fotografie były wystawiane w uczelnianej galerii sztuki, a jedna z jej prac znalazła się na wystawie w jednej z łódzkich galerii sztuki na ul. Piotrkowskiej.
Wręczono także wyróżnienia osobom i instytucjom, wspierającym środowisko studenckie:
Autorytet Środowiska Studenckiego – prof. dr hab. Zbigniew Marciniak (Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
Przyjaciel Samorządności Studenckiej – Piotr Ziółkowski (dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
Prostudencki NGO – Fundacja Jeden Uniwersytet
Gadżety Studenckie – Rascal Industry
Współpraca ze środowiskiem studenckim – The Coca Cola Company
Oferta dla studenta – Bank Pekao SA, Scanmed SA
Program ambasadorski – Program Influencer (PwC)
Praktyki studenckie – Rozwój kadr sektora kosmicznego (Agencja Rozwoju Przemysłu, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego); program stażowy realizowany w firmach członkowskich ZPSK
Wsparcie i rozwój środowiska studenckiego – Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich
MK, źródło: PSRP