Czy Twoje życie zmienia się na skutek pandemii koronawirusa? Jak wpływa ona na Twoją pracę, sytuację finansową, warunki mieszkaniowe i całą rodzinę? Jak radzisz sobie z codziennymi sprawami i ograniczaniem kontaktów społecznych? W konkursie SGH i UMK do wygrania nagrody finansowe.
Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Katedra Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą projekt badawczy pt. „Życie codzienne w czasach koronawirusa – konkurs na pamiętniki”, którego celem jest uchwycenie tego, jak zmieniło się życie Polaków na skutek pandemii.
Zasady konkursu są proste: prowadź notatki i zapiski, dokumentując to, jak podczas pandemii wygląda Twoje życie codzienne. Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od tego, co się zmieniło w Twoim życiu, kiedy epidemia dotarła do Polski. W szczególności, jak wpłynęło to na Twoją sytuację materialną i plany. Przedsiębiorco, co z Twoją firmą? Pracowniku, jak wyglądają warunki w Twoim miejscu pracy? Jak łączysz teraz obowiązki w pracy i domu i spędzasz czas wolny? Czy masz jakieś wsparcie? Jak oceniasz pomoc otrzymywaną od najbliższych oraz instytucji publicznych? A może wcale jej nie masz i czegoś Ci brakuje? Jak czujesz się w obrębie czterech ścian i żyjąc online? Jak oceniasz Twoje codzienne samopoczucie i co na nie wpływa? Jak wyobrażasz sobie swoje życie po pandemii?
Zapiski przybierające dowolną formę – pamiętnika, dziennika, bloga czy relacji – ewentualnie uzupełnione o materiały graficzne, stanowić będą źródło informacji o życiu zawodowym, rodzinnym i towarzyskim uczestników badania. Dostarczą też wiedzy o głównych problemach ludzi i sposobach radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych wywołanych pandemią. Organizatorzy gwarantują pełną anonimowość, także w przypadku publikacji materiałów. „Nie przejmuj się brakiem umiejętności pisarskich – nas interesują autentyczne doświadczenie, przeżycia i podejmowane działania. Każda informacja będzie dla nas ważna. Z jednostkowych losów i indywidualnych problemów odtworzymy obraz czasów niepewności wywołanych koronawirusem” – napisano w konkursowej zapowiedzi.
Objętość prac nie jest z góry określona, ale organizatorzy proszą o nie mniej niż kilkanaście stron pliku tekstowego lub analogiczną objętość wpisów na blogu. Prace należy przesyłać do 30 czerwca 2020 r. w formie elektronicznej lub jako link do bloga.
Przewidziano nagrody za najlepsze prace:
O ostatecznym podziale nagród zadecyduje Jury powołane przez organizatorów. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w całości lub we fragmentach. Więcej szczegółów na stronach internetowych SGH i UMK.
To już kolejne wspólne przedsięwzięcie badaczy z Katedry Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej Instytutu Socjologii UMK oraz Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH. W latach 2016–2019 zespoły dwóch uczelni realizowały projekt również wykorzystujący metodę pamiętnikarską, pt. „Pamiętniki bezrobotnych. Doświadczenie bezrobocia i trajektorie wykluczenia z perspektywy polityki społecznej i socjologii”.
MK, źródło: UMK, SGH