Poszczególne wydziały Polskiej Akademii Nauk, jak co roku, przyznają nagrody naukowe. Znamy już nazwiska laureatów.
Nagrodę im. Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii otrzymał prof. dr hab. Marcin Stępień z Uniwersytetu Wrocławskiego za cykl prac dotyczących nowych strategii syntezy złożonych struktur aromatycznych. Nagroda im. Stanisława Staszica w dziedzinie nauk o Ziemi trafiła do dwuosobowego zespołu: prof. dr hab. Bogusław Bagiński z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Raymond Macdonald za cykl prac dotyczących badania przemian minerałów szeregu czewkinit-perrieryt (CGM), wywołanych przez oddziaływanie nań fluidów hydrotermalnych o zróżnicowanym składzie chemicznym.
Medalami im. Michała Oczapowskiego zostali odznaczeni: prof. dr hab. Anna Bach z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja – za wybitny wkład w rozwój nauki o roślinach ozdobnych w kulturach in vitro; prof. dr hab. Barbara Bilińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czł. koresp. PAN – za wybitny wkład w rozwój endokrynologii i biologii rozrodu; prof. dr hab. Paweł Sysa ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – za wybitny wkład w rozwój cytogenetyki zwierząt; prof. dr hab. Ewa Zimnoch-Guzowska z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego – za wybitny wkład w rozwój genetyki i hodowli roślin; Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – za wybitny wkład w rozwój bioinżynierii zwierząt i stosowanych nauk biologicznych.
Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego otrzymał dr hab. Mirosław Ząbek, prof. z Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie – za opracowanie i wdrożenie nowatorskich i nowoczesnych metod leczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz za działalność organizacyjną i społeczną. Z kolei Nagrodę im. Jędrzeja Śniadeckiego przyznano zespołowi w składzie: prof. dr hab. Tomasz Guzik, dr hab. Mateusz Siedliński, dr Ryszard Nosalski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie – za cykl 5 publikacji pt. „Opisanie nowych mechanizmów stanu zapalnego w nadciśnieniu tętniczym i określenie ich znaczenia dla ludzi za pomocą narzędzi genetycznych i badania klinicznego”.
Wydział I Nauk Humanistycznych PAN przyznał Nagrody:
Komisja ds. przyznania nagrody w dziedzinie prawa im. L. Petrażyckiego przyznała wyróżnienia honorowe:
Nagrody naukowe Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN:
Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN uhonorował:
Nagrody naukowe Wydziału IV Nauk Technicznych PAN:
MK