Dr inż. Piotr Kuwałek, adiunkt w Zakładzie Metrologii, Elektroniki i Techniki Świetlnej na Politechnice Poznańskiej, został laureatem tegorocznej edycji konkursu „Młody Promotor Polski”. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
Ideą inicjatywy jest uhonorowanie i wyróżnienie młodych Polaków, którzy swoją postawą, działalnością i osiągnięciami na polu naukowym, kulturalnym i sportowym przyczyniają się do budowania silnej marki Polski oraz promowania naszego kraju za granicą. Konkursowi patronuje Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda.
W tym roku kilkadziesiąt instytucji skierowało do Kancelarii Prezydenta łącznie 65 zgłoszeń kandydatów, których sukcesy i zaangażowana postawa społeczna budują wizerunek naszej marki narodowej. Laureatów wyłoniono w trzech kategoriach. Po raz pierwszy wyróżnienia, które wcześniej wręczane były podczas Gali konkursu „Teraz Polska”, przyznano w ramach odrębnej inicjatywy. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 5 czerwca, w Pałacu Prezydenckim.
W kategorii „Działalność naukowa” statuetkę odebrał dr inż. Piotr Kuwałek, adiunkt w Zakładzie Metrologii, Elektroniki i Techniki Świetlnej na Politechnice Poznańskiej. W ub.r. ukończył przedterminowo studia doktoranckie na Wydziale Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki PP. Jest absolwentem dwóch kierunków studiów na tej uczelni: elektrotechniki oraz matematyki. Zajmuje się tematyką przetwarzania sygnałów, m.in. biologicznych, akustycznych, elektrycznych. Koordynował prace nad przetwarzaniem sygnałów w interdyscyplinarnym zespole badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Otrzymał grant PRELUDIUM z Narodowego Centrum Nauki. Na szczególne podkreślenie zasługują jego prace w zakresie lokalizacji źródeł wahań napięcia w sieciach elektroenergetycznych. Napisał 30 artykułów o łącznym IF>52 (indeks Hirscha wg WoS/Scopus = 7, wg GS = 8), które zostały opublikowane w renomowanych czasopismach (IEEE Trans. on Ind Electron/Pow Deliv/Instrum and Meas, Biomed Sig Proces and Control, Energies). Brał udział w prestiżowych konferencjach międzynarodowych.
Dziękuję za wyróżnienie, a moim bliskim, dzięki którym wszystkie puzzle poskładały się na obraz sukcesu, który mam dziś zaszczyt celebrować, za wsparcie – powiedział laureat, odbierając statuetkę.
W tej kategorii nominowani byli także Jakub Batko – student V roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum, oraz Aleksander Zarębiński – uczeń Dulwich College w Londynie, uczestnik międzynarodowych programów badawczych prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie neurobiologii, neuroanatomii, neurochirurgii, kognitywistyki, behawioryzmu, sztucznej inteligencji i neuronauki obliczeniowej. Ten drugi decyzją Agaty Kornhauser-Dudy otrzymał Nagrodę Specjalną w konkursie.
MK