Aktualności
Nagrody
31 Marca
Opublikowano: 2022-03-31

Akademicy wśród „Złotych Inżynierów 2021”

Najbardziej innowacyjnych twórców techniki w Polsce nagrodzono w plebiscycie „Złoty Inżynier 2021”. Zaszczytny i prestiżowy tytuł „Diamentowego Inżyniera” otrzymał prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej w latach 2008–2016.

„Złoty Inżynier” to tytuł przyznawany innowacyjnym twórcom techniki i wynalazcom. Nagroda promuje osiągnięcia i dokonania polskich inżynierów, a także podkreśla ich rolę w rozwijaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Gala 28 Plebiscytu „Przeglądu Technicznego” oraz Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej odbyła się 30 marca w Warszawskim Domu Technika NOT. Nagrody przyznano w 8 kategoriach, w niektórych laureatami zostali akademicy.

Prestiżowy tytuł „Diamentowego Inżyniera” trafił w ręce prof. dr. hab. inż. Tadeusza Więckowskiego, inżyniera elektryka, rektora Politechniki Wrocławskiej w latach 2008–2016. To specjalista w zagadnieniach dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej, radiokomunikacji i systemach telekomunikacyjnych. Laureat (wraz z zespołem) dwóch nagród Prezesa Rady Ministrów – za całokształt prac związanych z badaniami naukowymi i za wdrożenie układu antenowego Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim oraz utworzenie unikatowego w skali światowej laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej. Zainicjował pierwszy w Polsce kierunek „Teleinformatyka”.

Doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej (2011), Moscow Power Engineering Institute (2014) i Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku (2015). Honorowy profesor Óbuda University w Budapeszcie (2011). Jest autorem ponad 170 prac naukowych, w tym: ośmiu monografii i podręczników, ponad 60 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu międzynarodowym, 90 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu krajowym, sześciu zgłoszeń patentowych i patentów, jak również ponad 500 opracowań na rzecz gospodarki oraz licznych wdrożeń.

W kategorii Innowacje Złotym Inżynierem został prof. dr hab. inż. Henryk Bujak, dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, zaś Srebrnym Inżynierem – dr inż. Witold Rzepiński, inżynier rolnik, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży.

W kategorii Nauka statuetkę Złotego Inżyniera otrzymał dr hab. inż. Wacław Romuald Muzykiewicz, prof. AGH, nauczyciel akademicki na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, działacz NOT. Wyróżniono dr. hab. inż. Adriana Różańskiego, nauczyciela akademickiego z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

W kategorii Komunikacja Złotym Inżynierem został prof. dr. hab. inż. Janusz Dyduch, mechanik, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Techniczno-Humanistycznym w Radomiu, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, działacz NOT. Wyróżnienie przyznano dr. hab. inż. Mirosławowi Rodzewiczowi, prof. PW, mechanikowi, nauczycielowi akademickiemu na Politechnice Warszawskiej, członkowi Polskiego Stowarzyszenia Aeronautyki i Astronautyki.

W kategorii Infrastruktura najwyższy laur otrzymała mgr inż. Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, inżynier budownictwa, nauczyciel akademicki, działaczka Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

W kategorii Infotechnologia Srebrnym Inżynierem został prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gogołek, informatyk, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Mediów na Uniwersytecie Warszawskim.

W kategorii Jakość Srebrnym Inżynierem został dr inż. Jan Matuszewski, elektronik, ekspert MON, kierownik
Zakładu Systemów Radioelektronicznych na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

W kategorii Inżynieria Materiałowa Srebrnym Inżynierem została dr hab. inż. Anna Masek, chemik, nauczyciel akademicki w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej, ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Wyróżniono dr hab. inż. Agnieszkę Sobczak-Kupiec, prof. PK, materiałoznawcę, nauczyciela akademickiego na Politechnice Krakowskiej, członka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów.

Ponadto w kategorii Konstrukcje wyróżnienie otrzymał mgr inż. Tomasz Detka, elektryk, pracownik Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.

Honorowym Złotym Inżynierem „Przeglądu Technicznego” został dr Stanisław Latek, fizyk jądrowy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.

Tytułem Młodzi Inżynierowie uhonorowano: dr. inż. Konrada Henryka Markowskiego, elektronika, naukowca z Politechniki Warszawskiej, prezesa Koła Zakładowego SEP na PW oraz mgr inż. Kamila Edwarda Nawirskiego, specjalistę marketingu, członka Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, działacza NOT.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)