Aktualności
Nagrody
19 Lipca
Źródło: www.pk.edu.pl
Opublikowano: 2023-07-19

Architekt z PK z European Property Award

Dr inż. arch. Bartosz Dendura z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zdobył główną nagrodę w plebiscycie European Property Awards 2023 w kategorii nieruchomości jednorodzinnych. Jury doceniło jego projekt ekologicznego domu zlokalizowanego na krakowskiej Olszy.

European Property Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych w Europie. Biorą w nim udział m.in. architekci, deweloperzy, projektanci wnętrz oraz pośrednicy na rynku nieruchomości. Organizowane od 1993 roku przedsięwzięcie cieszy się dużą popularnością wśród architektów. Prace oceniało jury składające się z ponad 80 międzynarodowych ekspertów. W tym roku organizatorzy europejskim domom jednorodzinnym przyznali łącznie 11 nagród, w tym cztery nagrody główne. Jedna z nich trafiła do dr. inż. arch. Bartosza Dendury z Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, szefa pracowni Studio4SPACE, za projekt ekologicznego domu na krakowskiej Olszy.

Do tej pory zaprojektowany przez nas budynek wyróżniany był za swoje prośrodowiskowe rozwiązania, a teraz zauważono i doceniono także estetyczny wymiar realizacji. Chcemy udowadniać, że architektura ekologicznego domu jednorodzinnego wykonanego w oparciu o konstrukcję drewnianą może być także ładna, o czym wielu Polaków zdaje się nie pamiętać lub nie wiedzieć. Ta nagroda jest dla nas sygnałem, że te założenia udało się zrealizować – komentuje architekt z PK.

Do realizacji projektu zastosowano technologię prefabrykowanych paneli o szkieletowej konstrukcji drewnianej, ograniczając ślad węglowy i ilość odpadów budowlanych w porównaniu z analogicznymi realizacjami w technologii tradycyjnej. Budynek został wykonany z użyciem rozwiązań pasywnych i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi przegród zewnętrznych. Co więcej, zastosowano również odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, co w rezultacie skutkuje zmniejszeniem strat ciepła przez wentylację. Zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest powietrzną pompą ciepła, zasilaną z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu budynku.

To nie pierwsza nagroda dla tego projektu. W zeszłym roku został doceniony m.in. przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP, zdobywając nagrodę w plebiscycie Małopolskiego Salonu Architektury. Zdobył także nagrodę specjalną w konkursie „Dom z klimatem” zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Uznanie środowiska architektonicznego projekt zyskał już w 2021 r. w konkursie Green Building Awards zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Zdobył wówczas tytuł najlepszej ekologicznej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Dr inż. arch. Bartosz Dendura to uznany krakowski architekt. Jest jednym ze zwycięzców programu Europe 40 Under 40 na lata 2022–2023, czyli nagrody dla czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury poniżej 40 roku życia. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Studiował także w College of Architecture and Design na University of Tennessee.

MK, źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)