Aktualności
Nagrody
14 Listopada
Źródło: www.koryfeusz.org.pl
Opublikowano: 2022-11-14

Artystki z uczelni muzycznych z Krakowa i Warszawy nagrodzone Koryfeuszami

Dyrygentka z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i skrzypaczka z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odebrały nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej. To wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej gatunkowo i chronologicznie artystycznej muzyki polskiej.

Koryfeusze Muzyki Polskiej są przyznawane od 2011 roku w czterech kategoriach. Osobowością roku została skrzypaczka Agata Szymczewska (na fot. pierwsza z prawej) – za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie w przystępny sposób postaci Henryka Wieniawskiego (również jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).

Od 2016 r. jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także liczne wykłady, masterclass oraz lekcje pokazowe w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą. W ostatnich latach gościła m.in. w UCLA w Los Angeles, NEC oraz MIT w Bostonie, azjatyckich konserwatoriach muzycznych (Central Conservatory of Music w Pekinie, Szanghaju, Guangzhou oraz Shenyang), a także w konserwatoriach Ameryki Południowej (w Santiago de Chile oraz São Paulo w Brazylii).

W 2006 roku zwyciężyła w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest laureatką Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. Prymariuszka renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet. W działalności artystycznej dzieliła scenę m.in. z Krystianem Zimermanem, Anne-Sophie Mutter, Marthą Argerich, Maximem Vengerovem oraz współpracowała z dyrygentami takimi jak Seiji Ozawa, sir Neville Marriner czy Andrey Boreyko. Aktualnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano z 1755 roku, instrumencie wypożyczonym dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

W kategorii Odkrycie roku melomani zadecydowali o zwycięstwie dyrygentki Anny Sułkowskiej-Migoń (na fot. pierwsza z lewej), laureatki pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu. Jako instrumentalistka ukończyła studia magisterskie (specjalność altówka) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa realizowała w klasie prof. dr. hab. Piotra Sułkowskiego na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie na dwóch kierunkach: dyrygentura symfoniczna w klasie dr. hab. Łukasza Borowicza oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (specjalność dyrygentura chóralna) w klasie prof. dr hab. Lidii Matynian i dr. Andrzeja Korzeniowskiego.

Jako stypendystka programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca pełni funkcję Dyrygenta-Rezydenta w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa. Współpracowała z wieloma dyrygentami, m.in. M. Pijarowskim, M. Błaszczykiem, M. Caldi, M. Wroniszewskim, S. Makowskim. Jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Chóralnych „Romano Gandolfi” w Parmie (2021) oraz konkursu dyrygenckiego Lanyi Conducting Competition (2021), laureatką nagrody dla najlepszego dyrygenta przyznanej przez chór Symfonia Śpiewaków w ramach dyrygenckiego konkursu organizowanego przez Ogólnopolskie Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” (2021), stypendystką Noel Minet Fund Scholarship dla młodych chórmistrzów (2021). Jako jedyna Polka została zakwalifikowana do mistrzowskich kursów dyrygentury chóralnej z hiszpańskim dyrygentem Josep Vila i Casanas w Malmö (2021) oraz do warsztatów online Leadership & Management Workshop for Conductors, które prowadzili m.in. Simon Rattle, Paavo Järvi, Brett Dean (kwiecień-czerwiec 2021). Jest dyrygentką Kameralnego Chóru „Ars Cameralis” oraz Chóru Akademii Ignatianum w Krakowie.

Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzymała Jadwiga Mackiewicz – legendarna Ciocia Jadzia – pedagożka, niestrudzona popularyzatorka muzyki wśród dziecięcej publiczności, dla której przez wiele lat prowadziła liczne koncerty oraz audycje radiowe i telewizyjne.

Za Wydarzenie roku uznano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe.

Nagrodzeni otrzymali statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundował Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Gali wręczenia nagród towarzyszył uroczysty koncert, którego program w całości poświęcony był muzyce romantycznej, z okazji trwającego Roku Polskiego Romantyzmu. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MK, źródło: www.koryfeusz.org.pl,

www.agataszymczewska.com, www.annasulkowskamigon.com

Dyskusja (0 komentarzy)