Aktualności
Nagrody
22 Lutego
Fot. Romuald M. Sołdek/UWr
Opublikowano: 2021-02-22

Aż 200 tys. zł dla laureata Nagrody Heisiga

Najwyższą nagrodę finansową w polskiej nauce – 200 tys. zł – przyzna w tym roku po raz pierwszy Uniwersytet Wrocławski. Trafi ona do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.  

Patronem nowo ustanowionej nagrody został prof. Norbert Heisig. niemiecki lekarz urodzony w 1933 roku w Breslau. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym UWr.

Nagrodę przyznamy po raz pierwszy w październiku tego roku. W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują nad kandydaturami. Zależy nam, by wyróżnić osobę, której badania mają wpływ na naukę na poziomie światowym – tłumaczy prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zamiarem fundatora Nagrody Heisiga jest honorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat.

Chcemy, by najlepsze polskie uczelnie wzięły udział w światowym wyścigu naukowym. Bo takie badania prowadzimy i nie mówię tutaj nic „na wyrost”. Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych. To, czego polskiej nauce brakuje, to „równania do góry”. Tego, byśmy mieli zawodników na równym, wysokim poziomie, a nie jedynie nielicznych światowej klasy solistów – mówi prof. Eugeniusz Zych, chemik, jeden z czołowych światowych specjalistów od luminoforów, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych.

Nagroda Heisiga to kolejna prestiżowa nagroda przyznawana we Wrocławiu, obok przyznawanych przez magistrat literackich laurów – Angelusa i Silesiusa. Przy czym wartość nagrody naukowej będzie dwukrotnie wyższa od tamtych.

„Mały Nobel” albo „polski Nobel” – takie określenia słyszeliśmy już od kolegów naukowców. Faktycznie chcielibyśmy, by ta nagroda miała taki prestiż. Na zgłoszenia czekamy ze wszystkich polskich uczelni badawczych – zachęca rektor UWr.

Pierwszy laureat Nagrody Heisiga zostanie wyłoniony w kilkustopniowym postępowaniu konkursowym prowadzonym przez kapitułę, którą powoła rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana w cyklu dwuletnim.

Agata Sałamaj, źródło: UWr

Dyskusja (0 komentarzy)