Aktualności
Nagrody
22 Sierpnia
Fot. Peter Paul Wiplinger
Opublikowano: 2024-08-22

Badacz z UWr nagrodzony za promowanie dialogu między Polakami a Niemcami

Prof. Edward Białek, historyk literatury z Uniwersytetu Wrocławskiego, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Andreasa Gryphiusa, przyznawanej za wkład w promowanie dialogu między Polakami a Niemcami. 

Nagrodą im. Andreasa Gryphiusa, której patronuje śląski dramatopisarz okresu baroku, wyróżniani są pisarze i tłumacze, przybliżający rozwój kultury niemieckiej w różnych okresach historycznych w Europie środkowej, wschodniej oraz południowej i przyczyniają się do porozumienia między Niemcami i innymi narodami naszego kontynentu.

Tegorocznym laureatem został prof. Edward Białek, historyk literatury, kierownik Zakładu Dydaktyki Literatury w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W uzasadnieniu jury napisano, że „wspiera, m.in. jako tłumacz, porozumienie i przyjazne stosunki między naszymi narodami”.

Prof. Edward Białek od 1994 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Orbis Linguarum”, a od 1992 roku współredaguje serię „Biblioteka Austriacka”. Współredaktor serii naukowych „Dissertationes Inaugurales Selectae” i „Zrozumieć Niemcy”. Wydaje także serie literackie „Nowe Książki z Niemiec” i „Arkusz Poezji”, w których promuje twórczość pisarzy niemieckich ze śląskim rodowodem. W 2004 roku współtworzył pismo „Silesia Nova” (Drezno i Wrocław) popularyzujące dawną i obecną kulturę Śląska. W zainicjowanej przezeń serii „Scripta Caroli Dedecii”, wydawanej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ukazał się m.in. wybór przekładów z Mickiewicza sporządzonych przez Karla Dedeciusa, innego laureata Nagrody im. Andreasa Gryphiusa.

Od 1992 roku jest opiekunem naukowym Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu. Corocznie organizuje konferencje naukowe, zaprasza pisarzy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, moderuje wieczory autorskie. W Instytucie Filologii Germańskiej prowadzi seminaria magisterskie i proseminaria licencjackie. Jest wiceprzewodniczącym Rady Programowej Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, członkiem Rady Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze, Grupy inicjatyw naukowych na rzecz dorobku Karla Dedeciusa przy Collegium Polonicum w Słubicach i Rady Naukowej Fundacji dla Kultury Śląska w Würzburgu. Od 2023 roku jest redaktorem naczelnym rocznika „Leopoldiana Wratislaviensia” poświęconego związkom Dolnego Śląska z Austrią. Laureat Nagrody za tłumaczenia przyznanej przez Paneuropa-Union Niemcy.

Nagroda im. Andreasa Gryphiusa zostanie uroczyście wręczona podczas Święta Nauki w listopadzie tego roku.

źródło: UWr

Dyskusja (0 komentarzy)