Aktualności
Nagrody
07 Września
Opublikowano: 2023-09-07

Do końca września zgłoszenia do Nagrody im. Stanisława Lema

Wystartowała trzecia edycja Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema. Na młodego naukowca, którego badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji, czeka 100 tysięcy złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 30 września.

Wizjoner, futurysta łączący technikę z rozwojem cywilizacji. Stanisław Lem to postać tak wyjątkowa, że jego twórczość wpływa także na osoby odpowiedzialne za tworzenie nowych technologii. Nagroda jego imienia jest więc skierowana do młodych naukowców, których odkrycia mogą w przyszłości zmienić świat. Została ustanowiona w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. To właśnie ta uczelnia wyszła z inicjatywą przyznawania wyróżnienia.

Pierwszym laureatem został prof. Randall J. Platt, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej z Politechniki Federalnej w Zurychu. Zbudował tam zespół naukowy, który zajmuje się opracowaniem i doskonaleniem zastosowań technologii komórek wskaźnikowych. Tamtejsi naukowcy dążą do stworzenia zupełnie nowych metod inżynierii biomedycznej.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymał prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki. Ze swoim zespołem pracuje nad nowymi materiałami do niedrogich urządzeń elektronicznych kolejnej generacji, które napędzą transformację energetyczną. W obrębie zainteresowań naukowców znajduje się budowa ogniw słonecznych generujących zieloną energię i paliwa, a także wydajne technologie oświetleniowe. Zajmuje się również detektorami rentgenowskimi do obrazowania medycznego.

Kto sięgnie po laur tym razem? Nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy przesłać do 30 września na adres lemprize@pwr.edu.pl. Laureata bądź laureatkę wybiera kapituła, której przewodniczy prof. Reimund Neugebauer (przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera). W jej skład wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Nazwisko zwycięzcy Lem Prize 2023 zostanie ogłoszone 15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej.

Europejska Nagroda im. Stanisława Lema (Lem Prize) jest przeznaczona dla młodych naukowców (do 40 roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Jest przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)