Jeszcze tylko do 30 września trwa nabór zgłoszeń do drugiej edycji Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema. Na młodego naukowca, którego badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji, czeka 100 tys. zł.
Nagroda została ustanowiona w 2021 r. dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.
Wizjoner, futurysta łączący technikę z rozwojem cywilizacji. Stanisław Lem to postać tak wyjątkowa, że jego twórczość powinna wpływać także na osoby odpowiedzialne za tworzenie nowych technologii. Nagroda jego imienia jest więc skierowana do młodych naukowców, których odkrycia mogą w przyszłości zmienić świat – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Pierwszym laureatem Lem Prize został prof. Randall J. Platt, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej z Politechniki Federalnej w Zurychu. Zbudował tam zespół naukowy, który zajmuje się opracowaniem i doskonaleniem zastosowań technologii komórek wskaźnikowych. Tamtejsi naukowcy dążą do stworzenia zupełnie nowych metod inżynierii biomedycznej. Prof. Platt przyjedzie do Wrocławia na początku nowego roku akademickiego. Wygłosi otwarty wykład okolicznościowy i poprowadzi seminaria naukowe. Spotka się także z młodymi naukowcami z Academii Iuvenum PWr.
Podziwiam Stanisława Lema i jemu współczesnych za ich zdolność do przewidywania przyszłości nauki i techniki oraz wizje daleko wykraczające poza nasze obecne możliwości. Ich twórczość jest dla mnie inspiracją – podkreślał po otrzymaniu wyróżnienia prof. Randall J. Platt.
Europejska Nagroda im. Stanisława Lema skierowana jest do młodych naukowców (do 40 roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Jest przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji. Nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy przesłać do 30 września na adres lemprize@pwr.edu.pl.
Laureata bądź laureatkę wybiera kapituła, której przewodniczy prof. Reimund Neugebauer (przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera). W jej skład wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Nazwisko zwycięzcy Lem Prize 2022 poznamy 15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej. Więcej informacji na lemprize.pwr.edu.pl.
MK