Aktualności
Nagrody
03 Listopada
Fot. Joanna Gałuszka
Opublikowano: 2022-11-03

Doktorantka UG z Nagrodą Conrada

Paulina Siegień z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski minionego roku. Doceniono jej książkę „Miasto bajka” opowiadającą o Kaliningradzie.

Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wydarzenie zwieńczyło Festiwal Conrada. Nagrodę literacką za debiut wręczano w tym roku po raz ósmy. Książka autorstwa Pauliny Siegień traktująca o Kaliningradzie, powstałym na ruinach Königsbergu, została doceniona nie tylko przez kapitułę konkursu, ale i publiczność. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne w serii literatury faktu i reportaży.

To miasto na wskroś europejskie. A jednak transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania wyczuwalne w samym mieście – zarówno dla mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu. Na pierwszy rzut oka to zwykła rosyjska prowincja, może bardziej zakompleksiona, porównująca się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga. Ale równocześnie pod powierzchnią kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera – czytamy w opisie na stronach wydawnictwa.

Paulina Siegień jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego (filologia rosyjska) oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzuje się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Z zawodu dziennikarka i tłumaczka. Stale współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Wśród nominowanych do tegorocznej nagrody Conrada znaleźli się także: Monika Drzazgowska za „Szalej” (Wydawnictwo Literackie), Krzysztof Pietrala za „Story Jones” (Meth), Bartosz Sadulski za „Rzeszot” (Książkowe Klimaty), Jaga Słowińska za „Czarnolas” (Korporacja Ha!art).

MK, źródło: UG

 

Dyskusja (0 komentarzy)