Aktualności
Nagrody
09 Czerwca
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2021-06-09

Doktorantka z PW laureatką nagrody dla badaczek STEM

Maria Stefaniak, doktorantka na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej i Subatech-IMT Atlantique, otrzymała Nagrodę im. Renate W. Chasman.

Wyróżnienie przyznawane jest badaczkom prowadzącym prace z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Nagroda ma zachęcać do dalszego rozwoju i przypominać o dokonaniach naukowych Renate Chasman (1932–1977) – uczonej, która miała ogromny wpływ na rozwój fizyki akceleratorów cząstek. Nagroda im. Renate W. Chasman jest przyznawana przez Brookhaven Women in Science (BWIS).

Maria Stefaniak jest absolwentką studiów inżynierskich i magisterskich na Wydziale Fizyki PW. Studia doktoranckie realizuje w ramach programu podwójnego dyplomowania BGF Cotutelle na Politechnice Warszawskiej i Subatech-IMT Atlantique we Francji. W swojej pracy naukowej zajmuje się analizą właściwości silnie oddziałującej materii oraz jej przemian między plazmą kwarkowo-gluonową (QGP) a stanem gazowym. Jedną z metod umożliwiających odtworzenie tak ekstremalnych warunków są ultrarelatywistyczne zderzenia ciężkich jonów, w wyniku których powstaje nowa materia. Badania takie są realizowane w eksperymencie STAR na akceleratorze RHIC w Brookhaven National Laboratory.

Maria Stefaniak bada zależności między dwoma efektami przepływów kolektywnych: eliptycznym v2 i trójkątnym v3. Są to obserwable charakteryzujące kształt i dynamikę rozszerzającej się nowo powstałej materii. Doktorantka zaobserwowała rosnące różnice między v3 protonów i antyprotonów wraz ze spadkiem energii zderzenia. Żeby zweryfikować proponowane scenariusze teoretyczne wyjaśniające istnienie różnic między przepływem cząstek i antycząstek, wykonała wiele testów. Te unikatowe badania stanowią istotny punkt odniesienia dla teoretycznych studiów nad właściwościami materii.

Maria Stefaniak jest również zaangażowana w liczne projekty naukowe we współpracy z instytucjami na całym świecie. Dwa lata temu została wybrana na jednego z trzech reprezentantów młodych naukowców w kolaboracji STAR. Jej opiekunem naukowym jest prof. Hanna Zbroszczyk z Wydziału Fizyki PW. Poza nauką pasjonuje się wioślarstwem i żeglarstwem. Była drugim oficerem na polskim żaglowcu STS Fryderyk Chopin, na którym dwukrotnie przepłynęła Ocean Atlantycki z Fundacją Blue School.

Drugą tegoroczną laureatką została Mikaela Dunkin (Stony Brook University). Obie otrzymają nagrody w wysokości 2750 dolarów. Wirtualna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się we wtorek, 29 czerwca, o godzinie 19:00.

źródło: PW

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: