Dr Claudia Bonfio z Uniwersytetu Cambridge zwyciężyła w finale międzynarodowego konkursu Dream Chemistry Award, w którym premiowane są inspirujące chemiczne idee. W nagrodę otrzymała m.in. 10 tys. euro.
Organizatorem konkursu Dream Chemistry Award jest Instytut Chemii Fizycznej PAN. Jego celem jest uhonorowanie najciekawszego, niezrealizowanego jeszcze naukowego projektu z zakresu chemii i jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową. Pretendentów do nagrody zgłaszają za każdym razem wybitni uczeni. Kandydaci nie mogą mieć ukończonych 37 lat. Poza tym musieli wykazać się doktoratem obronionym w 2013 r. lub później.
Dream Chemistry Award to nagroda unikatowa w skali świata. Przyznawana jest nie za osiągnięcia naukowe, ale za marzenia naukowe. Bo to marzenia popychają świat do przodu – mówił przed ogłoszeniem wyników prof. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.
Do finałowej rywalizacji zakwalifikowano pięcioro młodych naukowców. O nagrodę walczyli: Claudia Bonfio (University of Cambridge), Ivana Drienovska (Vrije Universiteit Amsterdam), Pawel Dydio (Universite de Strasbourg, ISIS), Christopher Hendon (University of Oregon), Yunyan Qiu (Northwestern University). Prezentacje projektów ich chemicznych marzeń odbyły się 30 listopada. Nazajutrz poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej edycji. Laureatką została dr Claudia Bonfio, stypendystka Marii Skłodowskiej-Curie w MRC – Laboratory of Molecular Biology w Cambridge. W 2017 roku ukończyła doktorat z nauk biomolekularnych na Uniwersytecie w Trydencie (Włochy), pracując z prof. Sherefem Mansym nad pochodzeniem i aktywnością katalityczną starożytnych białek. W nagrodę otrzymała statuetkę Dream Chemistry Award i 10 tys. euro. Pozostali finaliści dostali po 1000 euro.
Konkurs Dream Chemistry Award został ustanowiony w 2013 roku przez Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. W 2017 roku dołączył do niego Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk i od tego czasu konkurs odbywa się na przemian w Pradze i Warszawie. W Komitecie Honorowym znajdują się wybitni chemicy: laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (MIT), prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University), prof. Josef Michl (University of Colorado Boulder) oraz prof. Bartosz Grzybowski (Northwestern University).
MK