Aktualności
Nagrody
09 Października
Źródło: NCN
Opublikowano: 2024-10-09

Dziś wieczorem poznamy laureatów Nagrody NCN

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński – to z tych uczelni wywodzi się najwięcej dotychczasowych laureatów Nagrody NCN. O tym, kto w tym roku odbierze najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych badaczy, dowiemy się już dziś wieczorem. Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”. 

Nagroda NCN przyznawana jest od 2013 roku. Otrzymują ją naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora do 12 lat wstecz (to nowy zapis w regulaminie, do tej pory obowiązywało ograniczenie wiekowe – 40 lat) i mają na koncie znaczące osiągnięcia naukowe w zakresie badań podstawowych, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskich jednostkach. W tym roku najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla badaczek i badaczy młodszego pokolenia zostanie wręczone po raz dwunasty.

Spośród dotychczasowych 33 laureatów i laureatek najwięcej wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego (po 7 – pod uwagę braliśmy afiliację w roku przyznania nagrody). Wyróżnienie odbierali także reprezentanci Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularne i Komórkowej w Warszawie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Instytutu Matematycznego PAN, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Slawistyki PAN, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Kto w tym roku dołączy do elitarnego grona?

Nagroda o wartości 50 tys. zł przyznawana jest przedstawicielom trzech obsza­rów: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce; nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. O trzy statuetki walczy tym razem 150 pretendentów (wpłynęły 183 wnioski, ale część nazwisk się powtarzała). To ponad trzykrotnie więcej niż przed rokiem (44). Prawo do ich nominowania miało ponad 3700 osób, w tym dotychczasowi laureaci, polscy członkowie zespołów ekspertów oceniających wnioski w konkursach OPUS, SONATA, SONATA BIS i MAESTRO, kierownicy projektów finansowanych w konkursach MAESTRO i SONATA BIS, a także byli członkowie Rady NCN i inni wybitni naukowcy.

Najbardziej zacięty bój toczył się w naukach ścisłych i technicznych, gdzie nominowanych było 57 badaczy i badaczek. Sześć osób mniej rywalizowało w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce. Z kolei w naukach o życiu zgłoszono 42 nazwiska. Ostateczną decyzję podjęła kapituła złożona z członków Rady NCN i dyrektora NCN.

W ślad za zmianami regulaminowymi, o których powyżej, postanowiono także o zmianie miejsca organizacji uroczystości. Po dziesięciu latach w Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego, tym razem odbędzie się ona w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, znajdującym się nieopodal siedziby Narodowego Centrum Nauki. Tradycyjnie już ogłoszeniu nazwisk laureatów towarzyszyć będzie minikoncert, tym razem wystąpią Taiko Drummers. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Rożek. Gala rozpocznie się dziś o godz. 18:30 i będzie transmitowana online. Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.

Mariusz Karwowski

Dotychczasowi laureaci Nagrody NCN

2013: Anna Matysiak (HS), Andrzej Dziembowski (NZ), Piotr Garstecki (ST)

2014: Marcin Miłkowski (HS), Janusz Bujnicki (NZ), Michał Horodecki (ST)

2015: Michał Bilewicz (HS), Wiesław Babik (NZ), Piotr Śniady (ST)

2016: Marcin Szwed (HS), Katarzyna Starowicz-Bubak (NZ), Mikołaj Bojańczyk (ST)

2017: Anna Brożek (HS), Szymon Świeżewski (NZ), Adam Rycerz (ST)

2018: Bartosz Brożek (HS), Joanna Sułkowska (NZ), Piotr Sankowski (ST)

2019: Michał Wierzchoń (HS), Roman Szczęsny (NZ), Dawid Pinkowicz (ST)

2020: Jakub Growiec (HS), Wojciech Fendler (NZ), Michał Tomza (ST)

2021: Paweł L. Polkowski (HS), Sebastian Glatt (NZ), Jonatan Gutman (ST)

2022: Karolina Safarzyńska (HS), Michał Bogdziewicz (NZ), Piotr Wcisło (ST)

2023: Karolina Ćwiek-Rogalska (HS), Łukasz Opaliński (NZ), Katharina Boguslawski (ST)

Dyskusja (0 komentarzy)