Aktualności
Nagrody
18 Maja
Fot. Michał Łepecki
Opublikowano: 2023-05-18

Filolożka z UMK nagrodzona za badania nad Kanadą

Prof. dr hab. Anna Branach-Kallas z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymała prestiżową nagrodę Certficate of Merit 2023 przyznawaną przez International Council for Canadian Studies. Wyróżnienie trafia do wybitnych i zasłużonych badaczek i badaczy zajmujących się studiami nad Kanadą.

International Council for Canadian Studies (ICCS) to organizacja skupiająca naukowców z 39 krajów, którzy zajmują się studiami nad Kanadą. Nagroda Certficate of Merit 2023 jest przyznawana corocznie osobom, które w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju badań kanadyjskich. ICCS ma siedzibę w Toronto, a patronem organizacji jest namiestnik królewski, Gubernator Generalny Kanady.

ICCS doceniło wybitne osiągnięcia naukowe prof. Anny Branach-Kallas, jej międzynarodową działalność badawczą oraz aktywność w zakresie organizacji konferencji i innych wydarzeń związanych z kulturą kanadyjską. Badaczka z UMK została doceniona również za wkład w popularyzację wiedzy o Kraju Klonowego Liścia nie tylko na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale również w innych miejscach w kraju i na świecie. Laureatka odbierze nagrodę podczas tegorocznej gali ICCS, która odbędzie się 9 czerwca na York University w Toronto.

Prof. Anna Branach-Kallas jest zatrudniona w Katedrze Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania badawcze to m.in. kultura Kanady, literatura i teoria postkolonialna, trauma wojenna, komparatystyka i filozofia polityki. Jej monografia autorska pt. „Uraz przetrwania. Trauma i polemika z mitem pierwszej wojny światowej w powieści kanadyjskiej” została wyróżniona nagrodą Pierre Savard za najlepszą monografię dotyczącą badań nad Kanadą.

Opublikowała ponad 90 rozdziałów i artykułów w czasopismach, redagowała i współredagowała szereg monografii zbiorowych i numerów czasopism. Stypendystka Fundacji im. Stefana Batorego w Oksfordzie, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i International Council for Canadian Studies. Odbyła staże zagraniczne i pobyty badawcze, m.in. na Uniwersytecie w Toronto, Uniwersytecie w Calgary oraz na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver. W latach 2016–2022 stała na czele Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich.

źródło: UMK

Dyskusja (0 komentarzy)