Wyłoniono 15 finalistów 22 edycji Nagród Naukowych „Polityki”. Piątka z nich otrzyma główne stypendia. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 16 października.
Do tegorocznego konkursu napłynęło blisko 300 zgłoszeń. Tradycyjnie wybrano najpierw piętnastkę finalistów, a spośród nich w kolejnym etapie zostanie wyłoniona piątka zdobywców głównych nagród w wysokości 15 tys. zł każda.
Już wybuch pandemii uświadomił nam, jak skomplikowanej struktury jesteśmy uczestnikami. Wiedzieliśmy, ale chyba nie dowierzaliśmy, jak wielowymiarowe, wieloskalowe i wielodziedzinowe są globalne sieci zależności. Z osłupieniem obserwowaliśmy, jak niedostatek jednego zasobu (weźmy choćby mikroprocesory sterujące automatyką samochodów) uruchamiał całą kaskadę negatywnych, nieprzewidzianych konsekwencji w skali całej planety. A później obudziliśmy się 24 lutego w świecie, który okazał się być jeszcze wrażliwszy na zakłócenia. Dał o sobie znać czynnik z trudem ujmowany przez naukę – ludzki. Tego typu zjawiska, rzutujące na przyszłość, są trudne do uchwycenia narzędziami nauki. Wymagają udziału badaczek i badaczy, którzy pewnie poruszają się na styku kilku dziedzin. Są psychologami, ale i matematykami. Socjolożkami, ale i fizyczkami. Ogromna większość z finałowej piętnastki tegorocznych Nagród Naukowych POLITYKI ma takie właśnie interdyscyplinarne kompetencje – piszą organizatorzy konkursu.
Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Finalistami tegorocznej edycji są:
NAUKI HUMANISTYCZNE
NAUKI SPOŁECZNE
NAUKI O ŻYCIU
NAUKI ŚCISŁE
NAUKI TECHNICZNE
Grono naukowców wyróżnionych przez kapitułę Nagród Naukowych „Polityki” liczy już 362 osoby. Dotychczasowi laureaci otrzymali w sumie ok. 6,8 mln zł. Nazwiska tegorocznych poznamy 16 października.
MK, źródło: Polityka