Aktualności
Nagrody
12 Października
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2023-10-12

Francuskie Towarzystwo Chemiczne nagrodziło badaczkę z PWr

Dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn z Politechniki Wrocławskiej została laureatką tegorocznej Francusko-Polskiej Nagrody Naukowej. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Francuskie Towarzystwo Chemiczne.

Władze Société Chimique de France uhonorowały badaczkę z Politechniki Wrocławskiej za jej wybitne osiągnięcia z zakresu zaawansowanej biofotoniki i wykorzystania technik optyki nieliniowej do charakteryzacji materiałów oraz badań tlenu singletowego. Doceniona została też współpraca naukowa, jaką uczona nawiązała z chemikami i chemiczkami z Francji.

Dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym PWr. Jest specjalistką z zakresu biofotoniki i optyki nieliniowej, czyli bada oddziaływania światła z materiałami m.in. o zastosowaniach biologicznych i medycznych. Interesuje się także zaawansowanymi technikami mikroskopowymi i obrazowaniem.

Obecnie jest profesorem wizytującym w Consiglio Nazionale delle Ricerche – Institute of Applied Science and Intelligent Systems in Pozzuoli we Włoszech, a także jest afiliowana w International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii.

Z Francją jest związana od czasu doktoratu realizowanego pod opieką prof. Juliusza Sworakowskiego we współpracy z prof. Francois Kajzarem i prof. Celine Fiorini-Debuisschert z Commissariat à l’Energie Atomique (CEA) z Saclay. Następnie pracowała w Université Paris 6 – Jussieu (obecnie Paris Sorbonne) oraz w École normale supérieure (ENS de Cachan). Zrealizowała polsko-francuskie projekty naukowe Polonium z prof. K. Nakatanim (ENS de Cachan) z prof. F. Paulem (Université de Rennes) oraz prof. P-F. Brevet (Université Lyon 1). Przez wiele lat była także uczelnianą koordynatorką projektu edukacyjnego Erasmus Mundus Master of Excellence – Monabiphot, którym kierowała prof. I. Ledoux-Rak (ENS de Cachan).

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)